Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Samorządność plus

Samorządność to nie tylko lokalne inwestycje i obywatelski raj, ale to także sfera niebywałej korupcji i nieograniczonego niczym kolesiostwa. Istnieją przecież gminy, w których największym pracodawcą jest samorząd i zależne od niego podmioty. To wymarzony, bo stworzony instytucjonalnie obszar pokus, którym wielu włodarzy ulega.

W takich gminach, to co najważniejsze dla samorządności, czyli społeczna kontrola, nie istnieje, bo władza chętnie otacza się ludźmi, którzy chcą się władzy odwdzięczyć za rozmaite beneficja. I gdyby nie kontrola państwa, wiele nieprawidłowości wiodłoby w gminach żywot wieczny.

Są miasta, w których korupcja wygrywa z samorządnością. Przykłady Warszawy, Gdańska, Inowrocławia to tylko drobna część szerszego zjawiska zwanego prywatnymi miastami. Śledząc doniesienia medialne można mieć pewność, że prywatnych miast i gmin mamy w Polsce dziesiątki o ile nie setki. Większość sejmowa chce walczyć z tym zjawiskiem ograniczając liczbę kadencji. Moim zdaniem to mało skuteczny pomysł. A przy okazji pozbawi wyborców możliwości wyboru dobrych i uczciwych wójtów, burmistrzów i prezydentów, tylko dlatego, że się sprawdzili.

Lepszym pomysłem jest ograniczenie pól ewentualnej korupcji, czyli rozproszenie władzy w gminie. Zamiast skupiać władzę w jednym ręku, trzeba stworzyć samorządowy system współzarządzania gminą z udziałem niezależnych od wójta, burmistrza i prezydenta gremiów. Przekazać część kompetencji do organizacji pozarządowych i grup mieszkańców.

Wspólnoty mieszkaniowe mogą zarządzać osiedlami i istniejącą na nich infrastrukturą komunalną. Spółki miejskie mogą mieć rady nadzorcze wybierane w wyborach powszechnych. Szkoły nie muszą mieć dyrektorów zależnych od władzy, ale wybieranych przez rodziców. Kulturą i sportem w gminie nie musi zarządzać ulubieniec władzy, ale zawodowy menedżer akceptowany przez organizacje działające w sferze kultury i związki sportowe.

Bo skoro już mowa o samorządności i obywatelach, to nie bądźmy hipokrytami i przekażmy władzę niżej, nie do kolegów prezydentów, burmistrzów i wójtów, choćby najbardziej kompetentnych, ale do obywateli i organizacji, w których aktywnie działają. Niezależnych od struktur i wybieranych w jawnych głosowaniach. Przez mieszkańców, a nie urzędników lub partyjnych funkcjonariuszy.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register