Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Uogólnienie

„Uogólnienie jest największym wrogiem człowieka. Człowieka pojedynczego” –  tak zgrabnie swego czasu rzecz ujął Czesław Miłosz. I nawet jeśli takie operacje (np. w logice od szczegółu do ogółu) w wielu miejscach są i niezbędne, i uzasadnione zgoła, to dziś ich powszechne nadużywanie stwarza sytuacje niebezpieczne dla wielu.

Poważni antropolodzy kultury bowiem (tak, tak są i niepoważni!) zwykle przypominają w takich razach o sekwencyjnej piramidzie, u podstaw której leży informacja. Piętro wyżej jest wiedza, czyli informacje uporządkowane metodycznie, a jej zwieńczeniem mądrość. Oczywiście tę ostatnią z natury osiąga niewielu, ale jeśli u podstaw mamy informacje fałszywe, to o żadnej wiedzy, a osobliwie mądrości nie może być mowy.

Pomny, że ponoć „sofiści nie umarli bezpotomnie” nie sprowadzam tego wywodu do klasycznej definicji prawdy (veritas est adaequatio intellectus et rei), bo i tu osiągnęliśmy postęp nielichy, żeby nie wspomnieć o zawrotnej karierze przeróżnych fake news’ów i im podobnych. Dość, że „prawda was wyzwoli”, możemy dziś już usłyszeć od wszelkiej maści manipulatorów, którzy recytują tę kwestię bez zmrużenia oka, co może być symptomem tak bezczelności i braku wstydu, jak deficytu powagi, choć dalece nie tylko.

A dylemat mój związany z uogólnieniem oczywistym dziś, a noszącym miano „Kler” dedykuję wszystkim, którzy nie chcą brać udziału w tej grze znaczonymi kartami. Oglądając więc ów film dla wyrobienia sobie własnego zdania na temat, postępujemy zgodnie z życzeniami organizatorów tej oczywistej prowokacji, nie bez komercyjnych skutków wszak. Zaś nie oglądając go narażamy się na zarzut braku podstaw do merytorycznej wypowiedzi.

I to jest właśnie klasyczny dysonans poznawczy w całej swej manipulatorskiej krasie, oczywiście ze zwodniczą uogólniającą puentą.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register