Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Zielona kraina z mchu i paproci

Pani Marszałek żyje w przeświadczeniu, że Lubuskie to region nowoczesnych technologii. Nie będę kwestionować złudzeń w jakich żyje ona i znaczna część władzy samorządowej, ale wydaje się, że najlepszą miarą mitu o nowoczesności jest wysokość zarobków. Te dane są twarde i nie można ich kwestionować. Tymczasem średnia zarobków brutto w regionie wynosząca w sektorze przedsiębiorstw wynosi 4250 i jest o 550 zł niższa jak przeciętna krajowa.

Średnia zarobków wynika z udziału w średniej zarobków branż gospodarki, bo jak wiadomo, branża branży w w kwestii wynagrodzeń nie jest równa. Im więcej zatrudnionych w branżach nowoczesnych tym wyższa średnia. To oczywistość, jednak nie dla wszystkich oczywista.

Jak zatem wyglądają zarobki w poszczególnych branżach gospodarczych w Lubuskiem? GUS podaje to czarno na białym. Na dole tabel wysokości zarobków jest administracja z przeciętnymi płacami w okolicy 2700, przy płacy minimalnej 2100. Nieco lepiej zarabiają pracownicy gastronomii i hoteli, bo ok 3000. Tuż przed nimi są pracujący w magazynach i transporcie. Ich płace wynoszą przeciętnie 3500. Budowlańcy przeciętnie zarabiają 4000, czyli wciąż poniżej średniej regionalnej. W przemyśle zarobki osiągają poziom 4600, ale informatycy zarabiają w Lubuskiem przeciętnie 7700.

Na podstawie danych statystycznych można zatem stwierdzić, że w regionie za dużo pracy w administracji i magazynach, a za mało w przemyśle i informatyce. I patrząc na tak zwany rozwój, widać wyraźnie, że kolejne magazyny, e-sklepy, wojny o urzędy, nie są rozwojem a drogą do gospodarczej marginalizacji gmin, miast i całego regionu. Wbrew wyborczym przechwałkom samorządowców.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register