Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Statek bez sternika

Brexit, w sposób spektakularny zapoczątkował proces rozpadu Unii Europejskiej. W obecnym kształcie politycznym ma ona coraz mniejsze szanse na przetrwanie. Moim zdaniem dalsza dekompozycja UE będzie się odbywać z powodu rozczarowania społeczeństw tak zwanej starej Unii, aniżeli rzekomo antydemokratycznych fobii przypisywanych narodom Europy Środkowej przez eurokratów i lewicowo – liberalne media – głównie niemieckie i francuskie.

Oskarżanie Polski, Węgier, Czech a teraz Włoch, że są niewdzięcznymi i niesolidnymi partnerami wynika w moim przekonaniu z ich nazbyt samodzielnej postawy wobec Komisji Europejskiej kontrolowanej politycznie przez Niemców i Francuzów. Głośne akcje propagandowe przeciw rządom oskarżanym o niszczenie jedności UE, mają aprobatę elit politycznych Niemiec i Francji. Są użytecznym parawanem mającym skrywać zużywanie się moralnego i politycznego przywództwa RFN i Francji na obszarze UE.

Niemcy okazały się niezdolne do złożenia swoich kluczowych interesów narodowych na ołtarzu unijnej integracji. Wspólna polityka energetyczna Europy rozbiła się przecież o ich twardy opór w sprawie Nord – Stream. Niemcy storpedowali również integracyjny plan prezydenta Macrona dla strefy euro. Nie będzie odrębnego budżetu, ministra finansów i kolejnego parlamentu.

Kryzys polityczny w RFN sprawia, że elity tego państwa skupiają się coraz bardziej na własnych problemach. Wykazują rosnącą niezdolność nie tylko do efektywnego przywództwa w UE ale zaniedbują również partnerstwo w tandemie z Francją.

To nie opór Polski, Węgier, Włoch i Czech powoduje, że tandem niemiecko – francuski jest politycznie mało wydajny. Postulowana przez Francję idea wspólnej armii europejskiej nie może wyjść z fazy political fiction. Kolejny integracyjny projekt polegający na wzmocnieniu unijnej agencji ochrony granic – Frontex, właśnie rozsypuje się wskutek przede wszystkim sprzeciwu Hiszpanii, Włoch i Chorwacji. Państwa narodowe nie zamierzają rezygnować z jeszcze jednego atrybutu suwerenności na rzecz eurokracji, która jak każda podobna jej struktura administracyjna, dąży do coraz większej władzy.

Niezdolność elit UE do szybkiego i skutecznego rozwiązywania kryzysów ekonomicznych i politycznych w połączeniu z dużym bezrobociem i nawoływaniem do zaciskania pasa (tylko przez niektórych), podnosi poziom frustracji w wielu społeczeństwach tzw. starej Unii. Zasmakowały one przez dziesięciolecia dobrobytu a teraz słyszą, że lata prosperity już minęły. Badania prowadzone przez unijne agendy pokazują przewagę eurosceptyków nad euroentuzjastami w: Grecji, Francji i we Włoszech a nie w państwach zrzeszonych w Grupie Wyszehradzkiej.

Wychodzenie z Unii Europejskiej nie leży w polskim interesie, a koniec tego politycznego eksperymentu będzie następował bez naszego aktywnego udziału, tak jak i nie mieliśmy wpływu na jego powstanie.

fot. Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register