Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

PSL rozgrywa

Czwartkowa sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego pokazała, że Polskie Stronnictwo Ludowe nie jest przystawką w koalicji z Platformą Obywatelską – Nowoczesną i Sojuszem Lewicy Demokratycznej.

PSL okazał się głównym rozgrywającym, a do tego powiększył swój klub o dotychczas bezpartyjną Wiolettę Haręźlak w zamian za udzielone jej poparcie polityczne. Została ona przewodniczącą sejmiku lubuskiego w wyniku porozumienia zawartego pomiędzy klubami: Polskiego Stronnictwa Ludowego, Bezpartyjnych Samorządowców i Prawa i Sprawiedliwości. Żeby było ładnie, klub Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna), również poparł Wiolettę Haręźlak, cementując tym samym dodatkowo, strategiczny sojusz z ludowcami zawarty (nie bez zgrzytów) na poziomie Zarządu Województwa Lubuskiego.

Politycy PSL po raz kolejny pokazali, że mają absolutną zdolność koalicyjną i są jedynym skutecznym zwornikiem jednoczącym w sejmiku lubuskim: PO i PiS w poparciu dla Wioletty Haręźlak z PSL. Ludowcy ugrali dla siebie również stanowiska dwóch wicemarszałków (Stanisław Tomczyszyn i Łukasz Porycki) w zamian za poparcie dla Elżbiety Polak na funkcję marszałka województwa lubuskiego.

Koalicja Obywatelska znalazła się w trudnej sytuacji politycznej na własną prośbę. Odżegnując się kategorycznie od potencjalnej koalicji z PiS-em, pozbawiła się tym samym możliwości jakiegokolwiek manewru wobec PSL, które jak należało się tego spodziewać, wystawiło KO wysoki rachunek za wspieranie Elżbiety Polak. W ten sposób PSL stał się w sejmiku lubuskim promotorem umożliwiającym skonsumowanie koalicji BS z PiS-em, a w zarządzie województwa lubuskiego, kluczowym sojusznikiem Koalicji Obywatelskiej. Pozycja polityczna Elżbiety Polak zależy przede wszystkim od wsparcia ludowców.

Jolanta Fedak i jej współpracownicy pokazali jak mając zdolność do zawierania koalicji ze wszystkimi, można zdobyć trzy bardzo ważne funkcje we władzach województwa, dysponując pięcioma mandatami – w tym jednym w wyniku politycznego transferu. Ludowcy są także posiadaczami patentu na potencjalnie nowe rozdanie polityczne, które zostało właśnie przećwiczone w sejmiku lubuskim. Współpracę PSL-u z PiS-em i BS, można przecież kiedyś przenieść również na poziom zarządu województwa, co wymagałoby politycznego błogosławieństwa z Warszawy – przynajmniej w przypadku ludowców.

To co dziś wydaje się niemożliwe może za niedługi czas okazać się konieczne i zaowocować nową polityczną układanką. Raczej prędzej niż później okaże się czy koalicja: KO, PSL, SLD – będąca w opozycji do rządu – zagwarantuje rozwój województwa lubuskiego, czy też zostanie zamieniona w trakcie bieżącej kadencji, na bardziej wydajną z udziałem: PiS, PSL i BS. Na wszelki wypadek nowy scenariusz został już owocnie przetestowany w sejmiku lubuskim.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register