Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Yaneee Mamnika o zysku z koalicji

Jako obywatelowi Zielonej Góry wypada mi się cieszyć, chociaż umiarkowanie, z tej koalicji, ponieważ, jak sądzę układ z Przewodniczącą Sejmiku Panią Wiolettą Haręźlak stanowi zapewnienie dobrej pracy pasa transmisyjnego dla przepływów finansowych do naszego miasta. Natomiast należy też mieć na względzie, że realia decyzyjne w odniesieniu do znaczących transferów środków z budżetu państwa znajdują się na północy naszego województwa w ręku VIP 3 a może już VIP 2.

Obecny układ, w lubuskim sejmiku, jak sądzę, może zostać dość gruntownie przewartościowany w ciągu najbliższego roku. W tle gospodarczym następnych 2 -3 lat mamy też zapowiadany kryzys i to w znaczącym wymiarze światowym Jak to może wpłynąć na najważniejsze inwestycje w lubuskim jak choćby budowę „perły w koronie” czyli kopalni węgla brunatnego i na jej bazie elektrowni czy też realizacji mega-koncepcji: „Mieć miedź”, gdy aktualnie rządzący w RP przymierzają się jednak do atomu i zwiększenia udziału Polski w eksploracji kosmosu. A w bardzo bliskim tle coraz głośniej brzmi dumka wschodnia o wielkości Wszechrosji i próba przymusowego związania Europy i Polski z gospodarką paliwową już nie pomrukującego lecz wręcz warczącego niedźwiedzia.

Nawet Norman Foster takich „architektonicznych” warunków brzegowych nie byłby w stanie „rozkminić”. A jeszcze 2 miesiące temu wydawało się wszystko takie proste w naszym sejmiku. Większość zainteresowanych skuteczną polityką sądziła, że koalicja ludowa się nie tylko utrzyma ale zaowocuje „dobrą zmianą” na marszałka Czesława, a ten niespodziewanie wziął udział w operacji: „człowiek za burtą”. Tak to jest, że koncepcje chodzą swoimi drogami a POlitycy pilnują swoich interesów.

Ten układ koalicyjny, w mojej skromnej ocenie, nie jest w stanie zbudować trwałego rozwoju gospodarczego województwa. Może da nam jakiś wodotrysk lub kilka fajerwerków ale patrząc przez pryzmat PKB nie uniesie nas wyżej. Pozostaje mi raczej liczyć na utrzymanie dobrych kontaktów miasta z rządzącymi budżetowymi i unijnymi funduszami bo to da nam absolutny prymat gospodarczy i rozwojowy w lubuskim. Przestrzegałbym jednakże obecnego trwale prezydenta przed POlityką krótkowzroczności odnośnie przehandlowaniu całej zielonogórskiej skarbowości braciom mniejszym z północy za cenę „dobrej zmiany”, bo na pewno nie byłoby to potraktowane przez obywateli ZG jako „mniejsze zło” lecz „totalna destrukcja” rynku pracy. Ciężkie orzechy do zgryzienia pokazują nam, ile mają wartości wybrani przez nas politycy.

 

Yaneee Mamnika

fot. Pixabay / Redakcja

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register