Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Smog zabija

Zabija nie tylko palenie papierosów ale również smog. Najgroźniejszy dla naszego zdrowia jest ten, który pojawia się od jesieni do wiosny – podczas sezonu grzewczego. Smog zabija rocznie ok. 48 tysięcy Polaków. Zanim umrą np. na udar niedokrwienny, ciężko chorują na niewydolność serca, arytmie: naczyniowe i sercowe. Cząstki smogu zwane PM10 i PM25 przyczyniają się do przyśpieszenia procesów miażdżycowych skutkujących zawałami i zakrzepami. Zanieczyszczone powietrze powoduje pośrednio niedotlenienie płodu a w grupach wysokiego ryzyka znajdują się również narodzone dzieci, a także osoby starsze i pacjenci pulmonologiczni.

Świadomość zagrożenia mocno wzrosła w ostatnich latach wskutek prowadzonej akcji edukacyjnej. W ankiecie na portalu Polskiego Radia Zachód (zachód 24.pl), zapytaliśmy słuchaczy czy smog w poważnym stopniu wpływa na jakość życia w województwie lubuskim? Aż 66% respondentów odpowiedziało, że tak a 29% było przeciwnego zdania.

Świadomość – świadomością, ale potrzebne jest rozwiązywanie problemu na poziomie rządu, samorządów, osób prywatnych. I presja społeczna. Domagajmy się żeby zakaz wwozu i sprzedaży mułów i flotów nie był zawieszany aż na dwa lata. Pilnie potrzebujemy wprowadzenia przez koncerny energetyczne taryfy antysmogowej, która pozwoli na ogrzewanie naszych mieszkań energią elektryczną na bardzo korzystnych warunkach finansowych. W tej kwestii piłka jest również po stronie rządu, lecz to nie zwalnia lubuskich samorządowców ( i ich koleżanek, i kolegów w pozostałych województwach) od likwidowania źródeł tzw. niskiej emisji w gminach nie czekając na reakcję władz w Warszawie.

Samorządy mają wobec opornych nowe rozwiązania prawne umożliwiające strażom gminnym karanie za łamanie przepisów prawa miejscowego czyli uchwały antysmogowej. Jednak najpierw należy takie rozwiązanie prawne starannie przemyśleć, uchwalić i konsekwentnie wdrażać. Strażnicy gminni mogą sprawdzić czy w paleniskach spala się paliwa zakazane uchwałą antysmogową i czy posiadamy atest wydawany przez sprzedawców węgla. Prawo jest korektorem negatywnych praktyk społecznych ale lepiej będzie dla naszego zdrowia gdy sami powstrzymamy się od palenia w naszych piecach odpadami kopalnianymi, oponami i mokrym drewnem.

Nie pozwólmy się zwodzić uspokajającym zapewnieniom władz różnych szczebli, że problem nie jest duży. Alarm smogowy w Polsce jest ogłaszany dopiero przy 300 mikrogramach pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza, a w Holandii i na Węgrzech już przy 100 mikrogramach.

Możemy mniej chorować lecz musielibyśmy bardziej zadbać o siebie.

 

fot. Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register