Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Umieranie pół % na rok

Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz rządzi tym miastem od 2002 roku. To świetny samorządowiec znany nie tylko z wzorcowych skutków swojej prezydentury, ale także z częstych awantur politycznych, które ostatnio, w związku z objęciem władzy przez PiS, się nasiliły. Tuż po po wyborach 2018 roku, po raz kolejny próbuje zaistnieć w mediach jako recenzent działalności rządu. Tym razem idzie o inwestorów, którzy niby byli zainteresowani, ale nie chcą inwestować w Nowej Soli. Wadim Tyszkiewicz upatruje w tym winę rządu, którego liczne defekty rzekomo odstraszają inwestorów. 

Nie mam zamiaru oceniać jakości rządów tego zasłużonego i dla wielu wzorcowego samorządowca. Kiedy jednak spróbować znaleźć „twardą” miarę rozwoju miasta, to wydaje się, że liczba mieszkańców najlepiej świadczy o witalnej kondycji miasta. Nie jest bowiem błędem uznanie, że miasta rozwijające się, to miasta, w których rośnie liczba mieszkańców. Miasta, w których mieszka coraz mniej ludzi, uznaje się za miasta umierające. A jak jest z Nową Solą.

W 2000 roku ludność Nowej Soli wynosiła 43 tys. mieszkańców. W końcu 2017 ludność Nowej Soli skurczyła się do 39 tys. Procentowo to ok 10%. W dużym więc skrócie podczas kadencji prezydenta Tyszkiewicza Nowa Sól straciła ok 10% mieszkańców. Także w dużym uproszczeniu, to realna i obiektywna ocena skuteczności jego rządów. Bo co z tego, że w propagandowej laurce wszystko jest świetnie i godne pochwały, kiedy miasto wymiera, i nic nie zapowiada zmiany tego trendu.

Warto przy okazji zauważyć, że kryteria oceny rzeczywistości stosowane przez inwestorów nie pokrywają się z kryteriami jakimi oceniają skutki swojego działania samorządowcy. Samorządowcy w ocenie rzeczywistości mają skłonność do wyciągania zbyt daleko idących wniosków z wysokości słupków sondażowych i prasowych opinii, a inwestorzy wolą analizować swoje szanse na podstawie twardych danych, także demograficznych.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register