Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Życzmy sobie…

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 24.12.18

Życzmy sobie…

Tytułowa fraza zawiera co najmniej dwie możliwości interpretacyjne, które postaram się skwapliwie wykorzystać puentując dzisiejszy świąteczno-noworoczny felieton.

Tak czy owak obserwując przeróżne działania wobec Świąt Bożego Narodzenia można odnieść wrażenie, że i tym razem mamy do czynienia z …podziałem nie do pogodzenia, acz jak zwykle nierównym. Bowiem tzw. nowocześni Polacy w ramach kulturowej wojny, z której mało kto zdaje sobie sprawę, bezwzględnie walczący o desakralizację i dechrystianizację tego pięknego Święta głęboko tkwiącego w naszej kulturze i tradycji, ale też duchowej wrażliwości, imają się najróżniejszych sposobów żeby swoje dziwactwa w tej materii zaprezentować i maksymalnie nagłośnić. No właśnie. Metodą krzykliwej mniejszości jest jak zwykle eskalacja wypowiedzi i działań (z tym jest nieco gorzej) w swoistym konkursie, kto powie na temat Bożego Narodzenia coś głupszego, obraźliwego i bardziej absurdalnego? Ten swoisty plebiscyt ma wszak „wbudowany”, stary jak świat mechanizm promocyjny. Otóż i media publiczne, i prawicowe, ale też portale i media tzw. społecznościowe z perwersyjną wręcz lubością cytują i nagłaśniają te przeróżne brednie, często ekscentryczne i żałosne jednocześnie, w owej prostej wyróżniającej je logice skuteczne. O treściach tefałenów, onetów, i innych nieustających instruktażach dla ćwierćinteligentów jak być nowoczesnym inteligentem i „unio-Polakiem” obchodzącym Winter Holidays nawet wspominać nie warto. Otóż cytowanie tego całego bełkotu poza rubrykami satyrycznymi to działanie i przeciwskuteczne, i niepotrzebne.

Słowem, parafrazując św. Pawła można by rzec – wszystko wolno, ale nie wszystko warto. Nic wszak nie zmieni faktu, że Wigilia i Boże Narodzenie to święta o religijnych korzeniach i duchowym wymiarze, a opłatek, choinka, żłóbek, sianko, 12 potraw, kolędy i prezenty poprzedzone Ewangelią wg św. Łukasza to wzór trudny, a w gruncie rzeczy niemożliwy do zastąpienia. I już.

Życzmy sobie nawzajem wspólnotowo i politycznie (bo broń nas Panie Boże przed traktowaniem polityki jako czegoś wyjątkowego). Zatem roztropnych polityków rządzących i opozycyjnych pospołu, lepszych i mądrzejszych unijnych elit, gospodarczej koniunktury oraz pokoju na świecie i w kraju. Natomiast sobie samym indywidualnie oprócz powyższego, błogosławieństwa Bożej Dzieciny, tu i teraz, a osobliwie w Nowym 2019. Roku.  Tego i ja Państwu życzę.

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register