Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Udany rok 2018

Dla wielu Polek i Polaków rok 2018 był bardzo udany. Potwierdzają to twarde dane statystyczne, pokazujące dobrą kondycję krajowej gospodarki. Polski Instytut Ekonomiczny wskazał na jej główne siły napędowe do których należą: wzrost gospodarczy (wyższy od planowanego), konsumpcja prywatna (powyżej prognoz) i dobra koniunktura na rynku pracy.

W 2018 roku przybyło 539 tys. miejsc pracy (według obliczeń PIE), co stanowiło wzrost o 7,5% w stosunku do roku 2017. Rosły także płace – według danych GUS – o 7,5% w sektorze dużych przedsiębiorstw, czyli znacznie powyżej poziomu inflacji – szacowanej w listopadzie br. na ok. 1,2%.

Łyżką dziegciu w beczce miodu były rosnące rachunki za wodę, prąd i gaz. Nie rzutowały one jednak w istotny sposób na nastroje rynkowe znacznej większości naszych rodaków, zwiększających w 2018 roku zakupy dóbr i usług.

W 2018 roku byliśmy liderem wzrostu PKB w Unii Europejskiej. Rosnąca pozycja Polski została odnotowana w środowisku światowych indeksów gospodarczych. FTSE Russel zaliczył Polskę do grona „rynków rozwiniętych”.

 

fot. Pixabay

O autorze

publicysta

Dodaj komentarz

You don't have permission to register