Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Veritas znaczy prawda

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 26.01.19

Klasyczna definicja prawdy (veritas est adequatio intellectus et rei) pojawia się zwykle wraz z tematyką dotyczącą aspektów etyki zawodowej np. (pro domo sua) dziennikarzy. Pozwolą Państwo tu na osobistą refleksję, akademicką zgoła. Otóż mam przekonanie graniczące z pewnością, że większość moich studentów słyszy tę formułę po raz pierwszy ode mnie. Nawet, jeśli wśród lektur przeze mnie polecanych jest i „Erystyka” czyli sztuka prowadzenia sporów, a i moja atencja do antyku nie pozostawia wątpliwości od pierwszych zajęć (primo lectio brevis). Zaś współczesna i wiodąca w tzw. dyskursie medialnym forma „narracji” i „postprawdy” zdecydowanie z klasyczną prawdą nie mają wiele wspólnego. Są za to pewnie dowodem, jak mawiał mój Mistrz, że „sofiści nie umarli bezpotomnie”.

Podobnie zresztą rzecz ma się z trzema filarami cywilizacji (kultury również) śródziemnomorskiej, łacińskiej czy europejskiej wreszcie. I tu również odwołam się do moich akademickich doświadczeń, bowiem z ogromnym trudem stosując zwykle moją ulubioną metodę sokratejską „wydobywam” ze studentów i tę oczywistość. Filozofia grecka, prawo rzymskie i …chrześcijaństwo (jako wymiar duchowy) to wszak korzenie Europy, a i podstawa naszej cywilizacji, czy to się komuś podoba czy nie. Tzw. ojcowie założyciele Unii Europejskiej Schuman i de Gasperi dziś z całą pewnością „przewracają się w grobach”(„Tym gorzej dla faktów”). Odpowiedzi na pytania, zatem gdzie jest dzisiaj UE i jak to się ma do owych wartości podstawowych(?) wydają się nieoczywiste zgoła. Ale już, jaka będzie odpowiemy sobie za ledwie kilka miesięcy. Wszyscy? A („Milcząca większość”).

Na zakończenie chcę się z Państwem podzielić pewną wątpliwością natury metodologicznej. Otóż, ponoć nieodparta chęć cytowania samego siebie charakteryzuje zdeklarowanych grafomanów. Jeśli jednak mam wybór miedzy powtarzaniem się, a przypomnieniem niektórych zagadnień już omówionych to …wybieram śmiało przypomnienie. Zatem „Uogólnienie”, „Milcząca większość”, „Wybór”, „Pamięć”, „Tym gorzej dla faktów”, czy „Sprzężenie zwrotne” oraz „Granice”, a i „Kultura idiotów” to tytuły moich felietonów, które chcę dziś przywołać … żeby się nie powtarzać. Tak czy owak „tylko prawda jest ciekawa” (Józef Mackiewicz) to wszak puenta na dziś nieomal doskonała.

Tylko czy prawda się obroni(sama)?

 

Andrzej Pierzchała

 

fot. Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register