Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Trwa żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego

Jak powiedział we wtorek podczas briefingu prasowego szef kancelarii premiera Michał Dworczyk:

„Odszedł w ostatnich dniach wielki Polak, wielki patriota, były premier Jan Olszewski, dlatego uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Organizatorem pogrzebu będzie KPRM, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów”

– mówił Dworczyk podczas wtorkowego briefingu.

Uroczystości pogrzebowe

Uroczystości pogrzebowe będą dwudniowe i odbędą się w piątek i sobotę, a miejscem pochówku Jana Olszewskiego będą Powązki Wojskowe. Szef KPRM zaznaczył jednocześnie, że wszystkie szczegóły związane z przygotowaniem uroczystości pogrzebowych zostały opracowane w porozumieniu z rodziną.

Dworczyk poinformował, że w piątek o godz. 9 do kancelarii premiera zostanie przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego i zostanie ona wystawiona w hallu KPRM, gdzie – jak dodał między godz. 10 a 19 będzie można oddać hołd śp. premierowi Olszewskiemu.

W piątek o godz. 18 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie odbędzie się msza żałobna w intencji premiera Olszewskiego a następnie trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

„Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę. O godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela a następnie między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy”

– poinformował szef kancelarii premiera.

Następnie – jak dodał Dworczyk – na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.

W czwartek wieczorem w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbyło się spotkanie wspomnieniowe poświęcone byłemu premierowi. Były szef Urzędu Ochrony Państwa Piotr Naimski wspominał Jana Olszewskiego jako prawdziwy autorytet.

Antoni Macierewicz, który w rządzie Jana Olszewskiego był szefem MSW powiedział, że były premier był wielkim znawcą struktury i uzależnień systemu sowieckiego.

Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł 7 lutego w Warszawie. Miał 88 lat.

Poniżej prezentujemy najważniejsze fakty biograficzne dotyczące Jana Olszewskiego.

Na naszej stronie znaleźć można więcej informacji na temat Jana Olszewskiego oraz jego dorobku politycznego i społecznego.

Nie żyje b. premier Jan Olszewski

Polecamy także rozmowę z senatorem I i II kadencji, Walerianem Piotrowskim, który wspominał postać b. premiera:

 

Dodaj komentarz

You don't have permission to register