Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Ucieczka do przodu

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki zapowiedzieli jeszcze w tej kadencji Sejmu potężne transfery socjalne i propozycje zmian podatkowych zmierzające do obniżenia kosztów pracy. Moment został wybrany oczywiście nieprzypadkowo. Mamy rok dwóch kampanii wyborczych, koniunktura gospodarcza jest nadal dobra a wpływy podatkowe są wysokie. Spowolnienie gospodarcze obserwowane m.in. w Niemczech nie dotarło jeszcze do Polski.

Nowy program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości obejmuje: rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko, trzynastkę dla emerytów, obniżenie PIT-u, dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów i umorzenie podatku PIT do dwudziestego szóstego roku życia. Do tego dochodzi zapowiedź rozbudowy lokalnych połączeń komunikacyjnych. Transfery socjalne i obniżenie kosztów pracy szacowane są w skali 2020 roku na 40 mld zł, co stanowi 2% Produktu Krajowego Brutto.

W 2019 roku wspomniane wydatki wyniosłyby tylko 1% PKB – w sumie 20 mld zł – co z pewnością nie zdemoluje budżetu państwa. Oprócz celów wyborczych, program Kaczyńskiego – Morawieckiego, ma pobudzić konsumpcję indywidualną a ta według prognoz wielu ekonomistów spowoduje stymulowanie wzrostu gospodarczego. Transferowanie tzw. socjalu z emerytalnej trzynastki i z 500+ ma osłabić efekt spowolnienia gospodarczego, które w końcu i tak dotrze do Polski jako efekt domina spowodowany m.in. Brexitem. W tej sytuacji – jak zauważają komentatorzy – Prawo i Sprawiedliwość wybrało ucieczkę do przodu – ze względów politycznych i gospodarczych.

Totalna opozycja pod wodzą Platformy Obywatelskiej znalazła się w podwójnie trudnej sytuacji. Nie dysponuje żadnymi narzędziami wpływania na krajowe procesy gospodarcze i nie może zarzucić PiS-owi populizmu (bez wystawienia się na śmieszność), ponieważ to właśnie PO obiecywało trzynastkę dla emerytów i 500+ na pierwsze dziecko. Opozycji pozostało straszenie PiS-em, co będzie niezwykle trudne gdyż badania opinii publicznej pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość jest uznawane przez wyborców za partię bardziej wiarygodną w spełnianiu obietnic wyborczych niż Platforma Obywatelska.

 

fot. Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register