Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Ideologia zamiast rozumu

Lubuscy samorządowcy w imię ideologicznych urojeń, odwracają się od możliwości jakie mogłaby dać współpraca z władzą centralną.
Województwo Podkarpackie, bliskie sercu wielu Lubuszanom z racji łemkowskich korzeni, kroczy drogą gospodarczego sukcesu i rozwoju. To tam obywa się od 27 lat Forum Ekonomiczne w Krynicy, tam ma miejsce konferencja Europa Karpat. W tym roku 22. Nie ma sensu wymieniać firm działających w tym województwie, ani przywoływać przedwojennych tradycji gospodarczych. Dzisiaj Rzeszów to prawie 200 tysięczna aglomeracja. Region nie należy do prymusów gospodarczych i dostarcza jedynie 3,9% dochodu narodowego. Lubuskie, choć wytwarza go w przeliczeniu na 1 mieszkańca nieco więcej jak Podkarpacie, to sumarycznie ma zaledwie 2,2 % udziału w PKB Polski. Mniejszy udział ma tylko Opolskie. Natomiast patrząc na dynamikę zmian, to o ile Podkarpackie wyraznie poprawia statystyki, to Lubuskie już niekoniecznie.

Nie potrafiliśmy jako region na stałe zdyskontować znacznie lepszej pozycji startowej z początku lat 90, nie uzyskaliśmy trwałych pozytywnych skutków związanych z bliskością Niemiec i Berlina. Nie widać w statystykach specjalnie istotnego dla rozwoju gospodarki wpływu Środkowo-Europejskiego Korytarza Transportowego. Niestety nasza S3 nie stymuluje gospodarczej dynamiki regionu. Łączy las z lasem, pole z polem, zamiast biznes z biznesem.

Na tle marnej lubuskiej gospodarki zdumiewającą jest wojna jaką z rządem toczą lubuscy samorządowi działacze powiązani z Platformą Obywatelską. Tam, gdzie jak na Podkarpaciu, współpraca pisowskich samorządów z pisowskim rządem, daje korzyści, w Lubuskiem odwrotnie. Lubuscy samorządowcy w imię ideologicznych urojeń, odwracają się od możliwości jakie mogłaby dać współpraca z władzą centralną. Jednocześnie sami nie potrafią od lat wygenerować niczego na skalę Krynickiego Forum Gospodarczego, ani konferencji Europa Karpat. Ani niczego sensownego, co w oparciu o własną inwencję i własne potencjały, uczyniło by nasz region bogatszym. Nawet tak oczywistej szansę jaką jest lubuskie winiarstwo nie potrafiono zdyskontować w sukces. I założę się, że dzięki dobrym relacjom samorządów Ściany Wschodniej z rządem, powstająca „Via Karpatia” już niebawem zdynamizuje gospodarczo tamtą część Polski, podczas gdy centralne inwestycje nadal będą Lubuskie omijać.

fot. Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register