Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Cmentarzysko 

W lesie w okolicach starej strzelnicy znajduje się prehistoryczne stanowisko archeologiczne. Na jego terenie prawie sto lat temu odkryto kilkadziesiąt kurhanów. W większości nieprzebadanych. Archeolodzy chronili tę wiedzę przed nami, aby powstrzymać rozmaitych amatorów skarbów przed niszczeniem starożytnych zabytków. Regionaliści jednak wiedzieli o tym starożytnym cmentarzysku od dawna. Większość spacerujących tam Zielonogórzan jednak nie ma pojęcia o tym cmentarzysku. Wiedza ta niedawno dotarła do władz miasta.

Teren też z racji bliskości miasta jest ulubionym przez wielu Zielonogórzan miejscem spacerów po świeże powietrze i ciszę wplecioną w szum wiatru w sosnowych konarach. Spotkać tu można sarny i inne leśne zwierzęta. Ci którzy tam spacerują, wiedzą, że znajduje się tam kolonia mrówek bytująca w kilkunastu wielkich kopcach. Teraz władza postanowiła wyciąć ten las i stworzyć kolejną strefę przemysłową. Podobno, aby miasto mogło się rozwijać.

Każdy kto zna okolice Zielonej Góry z łatwością znajdzie dobre miejsca do inwestowania. Także w pobliżu drogi S3 w kierunku na Nową Sól. Miejsca, w których nie trzeba niszczyć możliwości rekreacyjnych, szans ekologicznych i dóbr kultury. Takim miejscem jest cały pas terenów przylegających do starej drogi S3 pomiędzy Zieloną Górą a Niedoradzem. Jest też teren inwestycyjny, uzbrojony, z bocznicą kolejową w centrum miasta. Teren byłego Zastalu, który władza chce przekazać deweloperom na cele budownictwa mieszkaniowego.

Władza ma wybór. Zamiast deweloperów w Zastalu mogą być inwestorzy kontynuujący przemysłowe tradycje miejsca. No ale to kłóci z tezą o braku terenów inwestycyjnych w mieście. Może więc wcale nie chodzi o brak terenu i rozwój miasta? Może zatem chodzi o czyjś mętny interes? I to dlatego robi się nam, mieszkańcom wodę z mózgu, że terenów nie ma i trzeba zniszczyć prehistoryczne cmentarzysko.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register