Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

R. Zapadka: Siekiera do pnia przyłożona

Podczas gdy przez media przetacza się dyskusja o prawach gejów i lesbijek, najważniejszy sojusznik Polski domaga się zrealizowania żydowskich roszczeń majątkowych. Ambasador Mosbacher w ostatnich dniach powiedziała kategorycznie i prosto z mostu: „Stany Zjednoczone … jasno stawiają tę sprawę. […] namawiam moich polskich kolegów do pójścia naprzód w sprawie kompleksowej restytucji prywatnej własności„. Nasi przywódcy udają, że amerykańska ustawa JUST z 2018 r., która angażuje USA w akcję wymuszenia zapłaty nawet 300 mld $ za żydowskie bezspadkowe mienie, nie dotyczy Polski. Innego zdania jest sekretarz stanu USA Pompeo, który w lutym br. wezwał nasze władze do wprowadzenia „kompleksowego ustawodawstwa” umożliwiającego restytucję mienia.

Ani państwo polskie, ani Polacy nie skonfiskowali pomiędzy wrześniem 1939. a wrześniem 1945. żadnego mienia żydowskiego. W związku z tym nie jesteśmy zobowiązani do jakichkolwiek świadczeń dla poszkodowanych, tzn. do zwrotu mienia w formie pieniężnej lub naturze. Niemcy powybijali do nogi żydowskich spadkodawców i spadkobierców. Pozostały po nich nieruchomości. Zgodnie z cywilizowanymi zasadami prawa spadkowego, które obowiązują tak w Polsce jak i w USA, gdy brak jest krewnych, którzy mogliby odziedziczyć spadek, to dziedziczy gmina lub Skarb Państwa. Zatem przynaglanie Polski do wprowadzenia jakiegoś „kompleksowego ustawodawstwa” jest próbą wymuszenia przekazania praw majątkowych osobom, które nie mają żadnego prawa występować w roli spadkobiercy. Jednak pewne organizacje żydowskie oraz Izrael uważają, że mienie Żyda nie może odziedziczyć nieżydowska gmina lub gojowskie państwo. A jeśli prawo spadkowe w jakimś kraju nie uprzywilejowuje Żydów w spadkobraniu, to należy je zmienić tak, aby Żydzi byli zadowoleni.

Czy możemy czuć się bezpiecznie wobec nacisków urzędników USA i sprecyzowanych roszczeń lobby żydowskiego? Bogata i silna Szwajcaria uległa bezpardonowemu naciskowi tego lobby i w 1997 r. zgodziła się wypłacić jemu 1,3 mld $ za zaprzestanie oskarżeń o wzbogacenie się na zdeponowanym w bankach majątku ofiar Zagłady (okazało się, że bardzo wielu posiadaczy tzw. „martwych konto” wcale nie było Żydami). Premier Mateusz Morawiecki ma absolutnie rację mówiąc „oczekiwania, aby Polska zadośćuczyniła za niemieckie zbrodnie oparte są na fundamentalnym nieporozumieniu. Polska była ofiarą i Niemiec, i Związku Radzieckiego”. Jednak historia jest pełna narodów i państw, które choć miały słuszną rację, to uległy silniejszemu. Life is brutal.

Rafał Zapadka

fot. Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register