Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Wolność, dowolność, cenzura, mowa nienawiści, pluralizm i prawa autorskie czyli ACTA 2 w praktyce.

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 30.03.19

Jeśli miałbym dziś przywołać klika najbardziej archaicznych, acz niesłusznie zapoznanych pojęć, to pewnie przyzwoitość i rzetelność obok roztropności, altruizmu i uczciwości (w tym intelektualnej) znalazłyby się w pierwszym szeregu. Oczywiście nie chodzi o pojęcia, a o  codzienne w tzw. przestrzeni publicznej zjawiska psychospołeczne ( i cechy), które one określają.

Toteż nie dziwota, że co i rusz pojawiają się inicjatywy niekoniecznie uczciwe w zamyśle, mające definiować, redefiniować czy też określać „prawem Kaduka”, co jest a co nie jest wolnością, (np. słowa), cenzurą, a co (nomen omen) mową nienawiści. Na roztropność, powściągliwość, przyzwoitość czy uczciwość jako się rzekło, podobnie jak rzetelną wiedzę nie ma dziś co liczyć. A zdania nota bene  niesłusznie przypisywanego Wolterowi: „Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale do końca …”* nikt już nie traktuje poważnie.

I furda tam internetowe akcje prowincjonalnych mędrków karmionych partyjnym przekazem dnia, ćwierćinteligentów uformowanych przez propagandę Gazety Wyborczej, bowiem sławetny Parlament Europejski pod koniec swej kadencji zafundował  nam właśnie dyrektywę upraszczająco (nie do końca słusznie?) zwaną ACTA2. To wszak klasyczny dysonans poznawczy, a dylemat czy ważniejsza jest wolność słowa w sieci (przecież nie całkowita) i jej ewidentne zagrożenie cenzurą prewencyjną, czy prawa autorskie (?), jest tego najlepszą ilustracją. Dokument ów (ponad 200 stron prawniczo-urzędniczej nowomowy) np. znakomicie i klasycznie wręcz poróżnił naszych europosłów (odsyłam do protokołów), ale najkrócej rzecz ujmując PiS był przeciw, a PO za.

Natomiast już próba dociekania wg klasycznej metody „Cui bono” (czyje dobro, kto skorzystał?) prowadzi do… koncernów medialnych jako beneficjentów. A doniesienia niemieckich mediów o parlamentarnym dealu Francuzów z Niemcami czyli poparciu dla ACTA 2 za poparcie Nord Stream 2 jak zwykle powinny jeżyć włos na głowie każdego Rodaka. Ergo, warto o PE i UE wiedzieć więcej. Np. o 35. tysiącach legalnych lobbystów wokół PE i  koniecznie wziąć udział w wyborach, choćby w obronie internetowej wolności.

*Evelyn B. Hall 1907r

 

 

 

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register