Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Język Wadima 

Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz nie stroni od brutalnego języka. Jednocześnie jako polityczny stary wyga nie zapomina opowiadać wszem i wobec jak to pada ofiarą mowy nienawiści. Jest w tym tak natarczywie absorbujący i sugestywny, że dostarcza dodatkowej pracy policji i prokuraturze. Ostatnio lansował się na Uniwersytecie Zielonogórskim jako ekspert od zapobiegania brutalizacji języka debaty publicznej i ofiara hejtu.

Jak mawiał Frank Underwood, dwulicowość pomaga w polityce ale ważne jest aby nie dać się na tym przyłapać. Tymczasem Wadim Tyszkiewicz sam się doprasza żeby go przyłapać. Atakuje bez pardonu nieprzychylną mu (cóż za zbrodnia w dobie demokracji), Gazetę Regionalną nazywając ją: zakałą miasta i powiatu, szczujnią, brukowcem i siewcą nienawiści. Zwraca przy tym uwagę na to, że wydawcą Gazety Regionalnej jest rodzina o nazwisku Rabe, jak gdyby to miało stanowić okoliczność kompromitującą.

Tyszkiewicz jest również bardzo niezadowolony z Radia Zachód i podkreśla żałośnie, że takiego upodlenia i upadku moralno – warsztatowego do jakiego doszło w tej rozgłośni, w ciągu ostatnich trzech lat, to on nie pamięta, jak długo żyje. Żeby mieć tak odległą pamięć musiałby u zarania być genialnym niemowlęciem ale o tym milczą kroniki miast i wsi województwa lubuskiego. W gromieniu Radia Zachód jest Wadim Tyszkiewicz jednak zaskakująco niekonsekwentny gdyż sam słyszałem jak w tym roku, w jednej z audycji (mamy ją w archiwum), utyskiwał iż jest zbyt rzadko zapraszany do naszej rozgłośni a chciałby częściej. Od niespełnionej miłości do nienawiści jest jak widać nieduży krok.

Człowiek poważny winien nad sobą panować, a najlepszym dowodem zdrowego rozsądku jest skłonność do refleksji. Wadimowi Tyszkiewiczowi byłoby do twarzy gdyby zaczął udawać człowieka uprzejmego. Ale to przychodzi mu z trudem. Burmistrzowie: Nowego Miasteczka i Kożuchowa, wójt Siedliska i gminy wiejskiej Nowa Sól publicznie oskarżyli Wadima Tyszkiewicza o stosowanie wobec nich mowy nienawiści i pomawianie, że są przeciwnikami zakupu tomografu dla szpitala w Nowej Soli. Przykład Wadima Tyszkiewicza pokazuje jak łatwo można być równocześnie oskarżycielem w sprawie mowy nienawiści, jak i oskarżonym.

O autorze

publicysta

Komentarze

 • Avatar
  Wadim Tyszkiewicz
  2 kwietnia 2019

  Panie Adamie Ruszczyński, ma Pan rację powołując się na słowa Franka Underwooda, „dwulicowość pomaga w polityce ale ważne jest aby nie dać się na tym przyłapać”. Pan dał się łatwo przyłapać. Zna Pan to z autopsji, przechodząc trudną drogę transformacji od zagorzałego komunisty, po usłużnego aparatczyka na usługach PiS. Wszystko kwestią ceny. Można nie koniecznie używając brutalnego języka niszczyć ludzi. Łatwiejsze jest to, kiedy używa się do tego celu mediów publicznych, zwanych narodowymi, opłacanych z naszych abonamentów (ja nie płacę za „gadziwnówki”, z mojej pensji ściąga mi abonament komornik), Co do mojej „mowy nienawiści”, to myli się Pan, jeśli uważa, że na bezpardonowe ataki na moją osobę będę bierny. Nie Panie Ryszczyński, będę się bronił przed nachalnym atakiem propagandowej machiny, akurat w Pańskim wypadku, będącej na usługach jedynie słusznej partii (miał Pan w życiu takie dwie).

 • Avatar
  Adam Ruszczyński
  2 kwietnia 2019

  Mój tekst jest o tym, że człowiek poważny powinien umieć panować nad sobą. Pan tego od lat nie potrafi. To widać i słychać.

 • Avatar
  Wadim Tyszkiewicz
  3 kwietnia 2019

  Taki jestem i się już chyba nie zmienię jeśli chodzi o emocje. Ale przynajmniej jestem szczery w tym co robię, w odróżnieniu od koniunkturalistów, którzy swoje poglądy zmieniają tak jak zawieje polityczny wiatr. Jakie tego są efekty? Czy może się Pan pochwalić na antenie Radia Zachód, jaki „świeży” powiew nowych idei wnieśliście do Radia Zachód i jakie są tego skutki? Sprawdziłem. Dramat, Powinien Pan z całą nową ekipą, zapaść się pod ziemię ze wstydu, że niszczycie markę budowaną przez kilkadziesiąt lat. Jednak ludzie są mądrzejsi, niż wam się wydawało. Zasięg dzienny programów radiowych na terenie województwa lubuskiego: 2016-9,7%, 2017-6,5%, 2018-4,7%. Udział w czasie słuchania programów radiowych na terenie województwa lubuskiego: 2016-9,5%, 2017-4,7%, 2018- 3,8%!!!!!!!!!! „Dobra zmiana”. Jak Pan śmie, pisać: że ja się „lansowałem” na Uniwersytecie Zielonogórskim? Zostałem zaproszony i odpowiedziałem na zaproszenie. Może Pana kiedyś też zaproszą. Będzie się Pan też „lansował”? Życzę Panu tego. Co do nazwiska Rabe, jak śmie Pan cokolwiek insynuować, że celowo użyłem tego nazwiska? To Pan ma złe intencje jak widać. Ci Państwo nazywają się Rabe, tak jak ja Tyszkiewicz, a Pan- Ruszczyński. Co w tym jest nadzwyczajnego, Panie Ruszczyński? Pisze Pan, że zostałem oskarżony o używanie „mowy nienawiści”. Powinien Pan wiedzieć, że ten zwrot jest używany teraz dość często do zdyskredytowania swojego interlokutora, w czym i Pan jest mistrzem. Oskarżyć kogoś o mowę nienawiści, to zarzut ciężkiego kalibru. Wie Pan na czym polegała ta mowa nienawiści, skoro Pan nią z taką łatwością szafuje? Na tym, że w wywiadzie do gazety powiedziałem, że 4 gminy przystąpiły do naszej akcji, a 4 gminy- nie. Tylko tyle. Pan, nie znając faktów, szczuje, wykorzystując do tego platformę, jakim jest publiczne radio. Wstyd Panie redaktorze Ryszczyński.

 • Avatar
  Krzysztof
  3 kwietnia 2019

  Panie Prezydencie, jest Pan wielce zasłużonym samorządowceme, a jednocześnie niepotrzebnie agresywnym politykiem. Szkoda, że na tym polu jałowo traci Pan energię. A walka z mediami ujawnia, że nie ma Pan głowy do polityki. Wojna z rządem też majstersztykiem politycznym nie jest.

 • Avatar
  Wadim Tyszkiewicz
  4 kwietnia 2019

  Szanowny Panie Krzysztofie, Pan wybaczy, ale chyba jeszcze jestem wolnym człowiekiem i mam prawo decydowania o sobie, wybierając swoją drogę życia. Na czym, Pana zdaniem, polega ta agresja? Dzisiaj łatwo kogoś oskarżyć o agresję czy mowę nienawiści. To zabieg socjotechniczny wyuczony w szkołach aparatu partyjnego. Dzisiaj przeciwstawienie się agresji jest agresją, przeciwstawienie się mowie nienawiści, jest mową nienawiści. Przeciwieństwem agresji jest uległość i tolerowanie wszelkiego rodzaju patologii? Walka z mediami? To walka z niegodziwością, a w przypadku RZ z upolitycznieniem i niegodziwością, jaką jest wykorzystywanie publicznego radia jako narzędzia do walki politycznej i obrony interesów jedynie słusznej partii. Znam RZ od końca lat 80-tych i takiego dziadostwa i uzależnienia od polityki nie pamiętam. Wojna z rządem nie jest majstersztykiem? OK. A Pana zdaniem majstersztykiem byłoby wejście do tej rzeki i płynięcie z nurtem? Wie Pan, że dla mnie byłaby to bułka z masłem. Ukorzyłbym się i przyjęto by mnie z fanfarami i otwartymi ramionami. Tylko ja do tej rzeki niegodziwości nie wejdę. Taki jestem. Dla mnie droższym jest honor, niż profity za służalczość. CO do moich zasług dla samorządu, to po 17 latach pracy na tej niwie, chyba z nie najgorszymi wynikami, stać mnie na odwagę.

  • Avatar
   Magda
   6 kwietnia 2019

   Znam RZ od końca lat 80-tych i takiego dziadostwa i uzależnienia od polityki nie pamiętam. – pisze Pan. Z tego co pamiętam, w tamtych czasach żaden szanujący się publicysta w publicznych mediach nie pracował. To był czas szczególnej ohydy i wyjątkowej propagandy (tej „słusznej partii” jeszcze). Miej Pan zatem właściwe proporcje, bo tych jest Pan najwyraźniej pozbawiony. A swoją drogą czy pańska kariera nie była przypadkiem związana wtedy z RZ?

 • Avatar
  Adam Ruszczyński
  4 kwietnia 2019

  Język Wadima Tyszkiewicza, jaki jest każdy widzi. Agresywny, pełen nienawiści, niedojrzały. Cóż tu komentować.

 • Avatar
  Wadim Tyszkiewicz
  5 kwietnia 2019

  Polityka uprawiana przez publiczne radio, utrzymywane z naszych abonamentów i podatków, jaka jest, każdy słyszy. Stronnicze, upolitycznione, nieobiektywne, będące na usługach jedynie słusznej partii. Można to tolerować, można temu się sprzeciwiać. Dla doświadczonych propagandzistów jak Pan Ruszczyński, służących najpierw SLD, a teraz PIS, każda próba sprzeciwu wyrażana własnym zdaniem, będzie pełną agresji mową nienawiści. Zwykły socjotechniczny chwyt. Gratuluję Panie Adamie dojrzałości politycznej, wykształconej na gruncie socjalistycznej propagandy, wykorzystywanej teraz do propagowania obecnej doktryny politycznej i do umacniania przewodniej siły narodu. Szkoda, że za pieniądze można jak widać kupić honor, jeśli się w ogóle go kiedykolwiek miało. Pozdrawiam.

 • Avatar
  Adam Ruszczyński
  5 kwietnia 2019

  Miło mi Panie Wadimie, że Pan nas czyta i słucha. A i komentarze łagodniejsze. Niech Pan tak trzyma.

 • Avatar
  Barbara
  5 kwietnia 2019

  Brawo Panie Wadimie.W pelni popieram teze o stronniczym, upolitycznionym i nieobiektywnym radiu regionalnym. Chcialam napisac „naszym”, ale ono juz nie jest nasze. Z wielkim sentymentem wspominam takich dziennikarzy jak red.Malitowski, czy red.Stanglewicz. Programy przez Nich prowadzone nie byly „z teza” I choc z pewnoscia mieli swoje poglady i sympatie polityczne , z anteny tego nie mozna bylo uslyszec. Po prostu obiektywizm i profesjonalizm. Niestety „nowy narybek” obecnego radia powinien jeszcze dlugo sie uczyc. Dziwi mnie tylko postawa „szefostwa”, choc slyszac niektore rozmowy pana Zyczkowskiego {np.o nauczycielach} nie powinna. Prawdopodobnie, po krytyce,tez moge uslyszec, ze moge nie sluchac Radia Zachod. Ale czy o to chodzi? To sa nadal media publiczne!

 • Avatar
  Wadim Tyszkiewicz
  5 kwietnia 2019

  Pani Barbaro, dzisiaj programy też są z „tezą”. Choćby i wspomniany tu Pan Adam Ruszczyński zapraszając kolejno jedną stronę „sporu o tomograf”, w rozmowie z wybranymi wg klucza samorządowcami, skupia się na drążenie tematu, a nie na sprawach problemów gmin, ale 90% czasu na antenie poświęca na dowiedzenie tezy o „niedobrym Tyszkiewiczu”. Tak jak wczoraj na komisji Rady Miasta w Nowej Soli radny PiS, były kandydat na prezydenta (16%/79%) zabrał głos, tak ten głos jednostronnie przestawiając temat, ekspresowo powtórzył już dzisiaj o poranku w Radiu Zachód. Ciekawa skuteczność polityczna aparatczyków PiS. Audycje z tezą: „PiS przewodnią siłą narodu”. Płacę, wymagam.

  • Avatar
   Barbara
   5 kwietnia 2019

   Tak tez napisalam-dzis sa z „teza”. Tez niestety slyszalam radnego z PIS-u. I znow prowadzil wierny pan Zyczkowski. Byl w swoim zywiole…..A swoja droga to dobry kombinator z tego radnego.

   • Avatar
    Wadim Tyszkiewicz
    5 kwietnia 2019

    Jednak ten dziwny człowiek PiSu bezdyskusyjnie kłamca (podał dwie sprzeczne informacje, z których jedna musi być nieprawdziwa) redaktorowi Życzkowskiemu, jako „twórcy” propagandy, posłużył jako „materiał”, lepiszcze spinające jego strategię niszczenia i dyskredytowania na antenie publicznego radia, kogoś, kto nie godzi się na cyniczne i obrzydliwe upolitycznienie niegdyś ukochanego radia Lubuszan. Publiczne radio jest dla przedstawiania jednostronnych opinii i poglądów, zgodnych z linią programową partii. Dla ludzi o innych poglądach nie ma tam już miejsca. Jako prezydent trzeciego miasta woj. lubuskiego i członek zarządu ZGWL i ZMP, jestem traktowany tam jak persona nongrata. Nie mam prawa i możliwości obrony przed nachalną, bezczelną i stronniczą propagandą wymierzoną w moją osobę i przez to w miasto, którym zarządzam od 17 lat. Tchórze boją się bezpośredniej konfrontacji ze mną na antenie radia. Ta stronniczość doprowadziła do tego, że słuchalność Radia Zachód jest dzisiaj na krawędzi katastrofy, z ok. 9% w ciągu 3 lat spadek do ok. 3%. Pozostaje mieć nadzieję, że jednak przyjdą lepsze czasy i radio zachód zostanie odpolitycznione. Zasługuje na to choćby ze względu na swoją dumną historię.

Dodaj komentarz

You don't have permission to register