Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Czego chcą Niemcy?

Niemcy przegrali pierwszą i drugą wojnę światową. Od 1918 roku, trzy razy zmienili paradygmat swojego państwa. Nie zmienili celów polityki. Dziś niemiecką politykę zagraniczną cechuje pacyfistyczny, chrześcijański i lewicowy idealizm oraz kapitalistyczne przekonanie, że tak naprawdę liczy się tylko sprzedaż dóbr i usług. Przy pomocy tego mechanizmu niemieckie elity polityczne starają się zmienić wizerunek RFN w świecie. Soft power dyplomacji, inwestycji i eksportu towarów jest nowym wcieleniem dawnej imperialnej Weltpolitik.

Polem najważniejszej gry politycznej jest dla Niemiec Unia Europejska, gdzie to państwo dysponuje odpowiednimi narzędziami do modelowania sytuacji zgodnej z własnymi interesami. Elity polityczne Niemiec przyjęły założenie, że ich hegemonia w Europie jest fundamentem niemieckich wpływów w skali świata. Dlatego otwarcie zmierzają do tego aby państwa Europy przejmowały ich wzorce: kultury politycznej, etyki biznesowej i moralności. Niemcy (podobnie jak niegdyś Rzymianie), próbują integrować Europę na bazie pedagogiki politycznej i wartości podzielanych przez ich elity władzy, wykorzystując do tego dominującą pozycję w instytucjach Unii Europejskiej i sojusze zawierane z jednymi państwami, aby neutralizować inne – te mniej przychylne czego od kilku lat doświadczają Węgry i Polska, a od niedawna również Włochy, a przed nimi Grecja. 

Część niemieckich elit zdecydowała się przyspieszyć zmianę relacji etnicznych we własnym kraju zmierzając śmielej w stronę wielorasowego społeczeństwa funkcjonującego już w Wielkiej Brytanii. W przeciwieństwie do Brytyjczyków elity niemieckie mają poczucie misji w stosunku do krajów Europy Środkowo – Wschodniej postrzeganych jako tradycyjna strefa wpływów politycznych i kulturowych. I dlatego będą zwiększać naciski polityczne i ekonomiczne, aby kraje dawnej Mitteleurope zmieniały swój jednorodny profil etniczno – kulturowy na bardziej kosmopolityczny, przede wszystkim po to, aby osiągnąć efekt pożądanej przez siebie ideowej konwergencji w skali europejskiej. 

Tak pojmowana „germanizacja” Europy jest niełatwym zadaniem ze względu na komplikowanie się relacji Niemiec ze Stanami Zjednoczonymi i na narastające rozbieżności polityczne z Włochami, Francją, Polską i Węgrami.

W obliczu narastających problemów, dotychczasowy silny mandat niemiecki do kontynentalnej hegemonii, traci na naszych oczach swój niegdysiejszy magnetyzm.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register