Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Refleksje poświąteczne, niepolityczne zgoła

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 27.04.19

O tym, że istnieje życie poza polityką przekonują mnie regularnie kontakty z moimi przyjaciółmi, którzy od polityki stronią w sposób nieomal ostentacyjny, choć przecież jako ludzie nauki i kultury (uniwersytecki profesor, pisarz, artysta malarz czy filozof – pustelnik) poglądy mają i potrafią je artykułować. Mam jednakowoż ten zaszczyt, że ceniąc swoją niezależność, ostatecznie telefonują do mnie tuż przed wyborami z pytaniami typu: „Na kogo głosować? Uznając tym samym moje bieżące publicystyczne rozeznanie za wiarygodne, a unikając akceptacji tego swoistego amoku walki politycznej.

Ostatni czas refleksyjny z natury (Wielki Post, Triduum Paschalne, Wielkanoc i jej Oktawa) to był i jest w naszym gronie raczej czas rozważań nad Miłosierdziem, perspektywą eschatyczna, ale też np. dyktaturą relatywizmu. Mówiliśmy raczej o ewangelicznym „synu marnotrawnym”, „Zuzannie i starcach”, a także o moich ulubionych „robotnikach ostatniej godziny” w kontekście modelu sprawiedliwości.

Oczywiście świat polityki w najszerszym tego słowa znaczeniu i w tym czasie nie próżnował usiłując refleksyjne wątki sprowadzić do… No właśnie. Ja jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że nie miałem żadnych złudzeń, co do kondycji intelektualnej (etycznej i estetycznej nie wyłączając) nauczycieli „in gremio”. Podobnie zresztą (żeby było symetrycznie) do tej bandy „media workerów”, zwanej często dziennikarzami lub nawet (o zgrozo!) redaktorami. O wyjątkach, jako oczywistych tu nie wspominam. W gruncie rzeczy najmniej pretensji w tej materii można mieć do… polityków. Tych ponoć wybieramy (tak, tak) „na obraz i podobieństwo swoje”, formalnie nie stawiając przecież nieomal żadnych wymagań i „koń, jaki jest każdy widzi”. Toteż połączenie tych dwóch światów, czyli tego refleksyjnego, intelektualnego i uduchowionego z politycznym wydaje się dziś mniej realne niż kiedykolwiek. A może się mylę? W gruncie rzeczy przecież chciałbym.

A na zakończenie odpowiedź na mnożące się ostatnio pytania. Dlaczego więc nie odpowiadam na manipulatorskie zarzuty lokalnych polityków pod kierunkiem lokalnych funkcjonariuszy Wyborczej? W rzeczy samej, na tym poziomie nie rozmawiam. Ale mam życzenia (Oktawa!) dla Panów. Więcej pokory, mniej buty i więcej… wiedzy, która może wszak uratować przed kolejną kompromitacją (amok walki!), ale nade wszystko więcej pracy nad kondycją Lubuskiego, która jest dalece różna od tej, którą nam wmawiacie. Powodzenia, zatem.

 

fot. Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register