Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Zamknięte koło

Na tle rozważań nad wprowadzeniem w Polsce EURO i rozmaitymi dyrdymałami jakie tak zwani eksperci wygłaszają w tej sprawie, warto uzmysłowić sobie, że Lubuskie należy, jako polski region, do obszaru, w którym istnieje swoboda przepływu kapitału i siły roboczej w ramach wspólnej waluty, jaką jest złotówka. I każdy może, choć wymaga to odrobiny inteligencji, dostrzec paralelność mechanizmów ekonomicznych i ich skutków. Ekonomia działa tak samo, i w Unii, i w Polsce.

Prostym i oczywistym skutkiem swobody inwestowania i podążania za pracą jest wysokość wynagrodzeń. Wysokość wynagrodzeń zależy natomiast pośrednio od atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Inwestor mając wybór wybiera dla swojej działalności region, w którym według jego oczekiwań stopa zysku będzie większa. Szanse na wyższą stopę zysku zwiększa wyższa, w sensie technologicznego rozwoju, technologia. Ta zaś z kolei wymaga obsługi przez lepiej wykształconych specjalistów. Ci lepiej wykształceni i lepiej opłacani specjaliści tworzą, rzecz jasna, wyższy poziom cywilizacyjnego rozwoju regionu w którym pracują i mieszkają. To są doprawdy banały.

Lubuskie według ostatnich statystycznych analiz oferuje średnie wynagrodzenie o 800 zł niższe od średniej krajowej. Czyli o 1000 lub 2000 mniej jak w regionach polski najlepiej rozwiniętych. Ta różnica to miara siły wywołującej exodus z Lubuskiego młodych ludzi wykształconych lepiej i oczekujących od życia więcej. Brak w regionie tych młodych, najlepiej wykształconych i najbardziej dynamicznych życiowo, sprawia, że region jest jeszcze mniej atrakcyjny inwestycyjnie. Koło się zamyka.

Ciekaw jestem, czy władza samorządowa, która tak dzielnie walczy z rządem, rozumie, że region od lat znajduje się na równi pochyłej i tylko decyzja rządu może degradację cywilizacyjną powstrzymać. I jakąkolwiek by strategię rozwoju marszałkowscy eksperci nie spłodzili, jak bardzo regionalna władza samorządowa by nie prężyła muskułów, to ekonomia konsekwentnie Lubuskie wyludni i zalesi.

fot. Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register