Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Dżinn i butelka

Niebawem dowiemy się kto lepiej czyta nastroje i oczekiwania społeczne. Na moje oko, to będzie starcie frustracji z rosnącym optymizmem społecznym.

Przeglądając w sieci profile przeciwników dobrej zmiany obserwuję jak wielu z nich uważa, że na prospołeczne działania i obietnice rządu Zjednoczonej Prawicy nabierze się tylko naiwny, ciemny lud. Oni sami uważają się za ludzi oświeconych, czyli lepszych. Takie przechwałki są stare jak ludzkość. Wystarczy wspomnieć konflikt w antycznym Rzymie, pomiędzy optymatami (optimates – lepsi), a popularami – zwolennikami ludu. Tamten skończył się krwawo a jego polska współczesna wersja znajdzie pokojowy finał – przy urnach wyborczych – dwudziestego szóstego maja i na jesieni bieżącego roku.

W demokracji przedstawianie swoich przeciwników jako ciemniaków jest słabą strategią wyborczą, gdyż każdy jeden oświecony, ale i ciemniak, dysponuje tak samo ważnym głosem. Obrażanie tych którzy głosowali na dobrą zmianę i tych co korzystają z 500+ nie przysporzy oświeconym poparcia społecznego. Nie wywołuje też poczucia wstydu u beneficjentów polityki społecznej rządu. Pedagogika oświeconych załamała się w 2015 roku. Okazało się również, że Polskę stać na skuteczną politykę społeczną, która w dodatku nie zrujnowała budżetu państwa. Upadły mit głoszący, że „piniędzy nie ma i nie będzie” jest przyczyną złego samopoczucia przeciwników dobrej zmiany i źródłem nadziei zwolenników państwa socjalnego.

Sfrustrowana oligarchia (strojąca się w szaty postępu), wyznająca ideę niewidzialnej ręki rynku, spotka się dwukrotnie w tym roku przy urnach wyborczych z populistycznymi siłami, które chcą innego niż dotąd podziału owoców wzrostu gospodarczego. Problem oświeconych polega na tym, że utracili zdolność politycznego manipulowania narodem – suwerenem. Rozczarowanych do dawnych porządków okazało się tak wielu, że populistycznego dżinna nie daje się z powrotem zagonić do neoliberalnej butelki.

fot.Pixabay

O autorze

publicysta

Dodaj komentarz

You don't have permission to register