Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Dżinn i butelka

Niebawem dowiemy się kto lepiej czyta nastroje i oczekiwania społeczne. Na moje oko, to będzie starcie frustracji z rosnącym optymizmem społecznym.

Przeglądając w sieci profile przeciwników dobrej zmiany obserwuję jak wielu z nich uważa, że na prospołeczne działania i obietnice rządu Zjednoczonej Prawicy nabierze się tylko naiwny, ciemny lud. Oni sami uważają się za ludzi oświeconych, czyli lepszych. Takie przechwałki są stare jak ludzkość. Wystarczy wspomnieć konflikt w antycznym Rzymie, pomiędzy optymatami (optimates – lepsi), a popularami – zwolennikami ludu. Tamten skończył się krwawo a jego polska współczesna wersja znajdzie pokojowy finał – przy urnach wyborczych – dwudziestego szóstego maja i na jesieni bieżącego roku.

W demokracji przedstawianie swoich przeciwników jako ciemniaków jest słabą strategią wyborczą, gdyż każdy jeden oświecony, ale i ciemniak, dysponuje tak samo ważnym głosem. Obrażanie tych którzy głosowali na dobrą zmianę i tych co korzystają z 500+ nie przysporzy oświeconym poparcia społecznego. Nie wywołuje też poczucia wstydu u beneficjentów polityki społecznej rządu. Pedagogika oświeconych załamała się w 2015 roku. Okazało się również, że Polskę stać na skuteczną politykę społeczną, która w dodatku nie zrujnowała budżetu państwa. Upadły mit głoszący, że „piniędzy nie ma i nie będzie” jest przyczyną złego samopoczucia przeciwników dobrej zmiany i źródłem nadziei zwolenników państwa socjalnego.

Sfrustrowana oligarchia (strojąca się w szaty postępu), wyznająca ideę niewidzialnej ręki rynku, spotka się dwukrotnie w tym roku przy urnach wyborczych z populistycznymi siłami, które chcą innego niż dotąd podziału owoców wzrostu gospodarczego. Problem oświeconych polega na tym, że utracili zdolność politycznego manipulowania narodem – suwerenem. Rozczarowanych do dawnych porządków okazało się tak wielu, że populistycznego dżinna nie daje się z powrotem zagonić do neoliberalnej butelki.

fot.Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register