Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

„Między młotem, a kowadłem” (emocje, sympatie i …braki) 

Notatnik konserwatysty…nowoczesnego 01.06.19

Nie jest pewnie dla nikogo tajemnicą, a zwłaszcza dla moich wiernych (Pozdrawiam!) PT. Czytelników, że nie lubię ani śpiewać w chórze (traktując rzecz symbolicznie zgoła), ani powielać komunałów, ani też ulegać tzw. atmosferze. I nawet jeśli wyniki wyborów sprzed tygodnia uruchomiły, co naturalne wszak, lawinę komentarzy i analiz co do przyczyn zwycięstwa jak i porażek, to warto powyborcze refleksje poświęcić zgoła innym zagadnieniom. Ale czy poważne zagadnienia (np. racja stanu, czy etos służby) mogą sie dziś przebić przez tabloidalną atmosferę i rzeczywistość głównie wszak medialną, podczas gdy  ona sama występuje we wspomnianych analizach na poczesnym miejscu?

Niektóre powyborcze zjawiska jednakowoż wywołują na przemian uśmiech (w tym politowania) z zażenowaniem. Np. swoista fala (erupcja) pogardy wśród przegranych, granicząca ze śmiesznością i kompromitująco krotochwilna w istocie. Choć przecież mam nadzieję, że i Państwu do śmiechu raczej nie jest. Konstatacja ogólna, że wspomniane przyczyny są mówiąc opisowo „składkowe” tak po stronie zwycięzców, jak przegranych żadną miarą rozhuśtanych społecznych emocji nie uspokoi. A nagły wysyp obrońców godności „PiSowskiego ludu”, a nawet wiary i…Kościoła, że o kulturze nie wspomnę to przecież tylko chwilowa taktyka (?), która właśnie sie kończy. A może się mylę? Chciałbym.

Tylko „gwiazdy” lokalnej polityki nie wyczuły tego trendu, pewnie spóźnił się jakowyś przekaz dnia i po staremu obraźliwie utyskują na wyborców PiS-u. Pewien (2 w1) bezpartyjny samorządowiec (od poniedziałku do piątku) i neurotyczny partyjny harcownik (w sobotę), jako żywo ekonomiczny ignorant biadoli nad … ekonomiczną niewiedzą wyborców. Ów sobotni harcownik wszak sam klepiąc ekonomiczne komunały udowodnił po wielokroć, że o prawdziwej złożonej wiedzy ekonomicznej pojęcia nie ma. To świetnie współgra z narzekaniem np. pani Olejnik na brak dziennikarskiego (o tempora, o mores!) obiektywizmu (sic!).

A’ propos lokalnej polityki to szczerze współczuję prof. Sługockiemu tak kadr, jak i niektórych wyborców poniekąd. To wszak „spadek” po sprytnej nad wyraz pani Bukiewicz, która jakiś czas temu (hm) zapadła sie pod ziemię (?). Gdzieś przecież są ci wyborcy np. „Szalonego Stefana” ( kolejno 70, 40 i 30 tys. w przybliżeniu), którym też coś zaproponować trzeba. I żeby było jasne, zarówno pogarda jak i pycha nawet ubrane w wyborczą, partyjną retorykę  są prostą drogą do wyborczej klęski. Choć głowy za to nie dam. Niestety.

Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register