Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

„Mówił o grzechu i był przeciw”, czyli symbolika do wynajęcia

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 08.06.19

Anegdota o relacji Szkota (światowy wzór oszczędności) z kazania, nawet jeśli nie jest autentyczna, to wydaje się niejako wzorcowa. Nota bene takie literackie „zmyślenia prawdziwe” bardzo lubił m.in. Marek Hłasko, choć przecież dalece nie tylko on. „Ksiądz mówił o grzechu i… był przeciw”. Dziś ten wzorzec dowodzenia swoich racji w nieprawdopodobnym bałaganie semantycznym, estetycznym („kwestia smaku”?), a nawet etycznym i ideologicznym (nie mylić z ideowym) nieoczekiwanie i dość bezczelnie funkcjonuje w tzw. przestrzeni publicznej. Oto Aleksander Kwaśniewski jedna z głównych (sic!) postaci gdańskiego święta Wolności i Solidarności sugeruje, że św. Jan Paweł II popierał Okrągły Stół.

Niejako przy okazji rozbłysła ostatnio polityczna gwiazda… pani Aleksandry Dulkiewicz, głównej organizatorki rzeczonego święta. Zatem przypadki są tylko w gramatyce jak głosi popularny bon mot. Problem natomiast z ową Panią Nikt jest taki, że mówi bardzo dużo na wiele tematów, ale wyraźnie nie swoimi tekstami. Stąd oczywiste wrażenie braku jakiejkolwiek spójności przekazu, poza ideologicznym „sosem” szalonej relatywizacji, co z resztą mało komu już dziś przeszkadza. „Miał być drugi Tusk, a wyszła druga Kopacz „- ironizuje Ziemkiewicz.

Nie przeszkadza też bezczelny lans i zawłaszczenie solidarnościowej tradycji i symboliki. Kwaśniewski i Wałęsa, Frasyniuk i Wojewódzki, a dlaczego nie ”użyć” Jana Pawla II. Jakby tego było mało to na 30. rocznicę „częściowo wolnych wyborów” można nagrodzić plakat z trzema rozkraczonymi w formie X golasami ( to Europejskie Centrum Solidarności!), bo przecież… we are free people!! O tym prześmiewczo pisze w Zachod 24.pl również Rafał Zapadka (polecam!). Infantylne do bólu – na złość, tłumaczy wiele, pozostaje jednakowoż pytanie – wolni od czego?

O 21. postulatach już nawet wspominać nie warto, choć o tym, że historia lubi się powtarzać, ale jako farsa, pamiętać nie zawadzi.

fot.Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register