Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Rafał Zapadka: Możecie nas cmoknąć

Trybunał Sprawiedliwości UE do Polski: aj tam, oj tam, co z tego, że ocena naprawy systemu sprawiedliwości nie należy do naszej kompetencji? Mimo to wydaliśmy orzeczenie, że przepisy o wcześniejszej emeryturze sędziów, których wprawdzie nie ma (to przecież nieistotny szczegół), są niezgodne z prawem UE. Nawet gdyby były zgodne z polską konstytucją, to tak nam to wisi. Możesz nas Polsko cmoknąć, bo od naszego orzeczenia nie ma żadnego odwołania.

Oczywiście można się pieklić, że Trybunał nie ma prawa, że to rozstrzygnięcie niemerytoryczne, że to policzek wymierzony Najjaśniejszej Rzeczpospolitej itd. itp. Nie zmienia to faktu, że w stosunkach między państwami liczy się siła, która wyraża się narzucaniem słabym woli silniejszego. Słuszność, prawda, uroczyście podpisane traktaty mają drugorzędne znaczenie. Ich moc i sposób obowiązywania zależy od stopnia zaspokajania interesów państw, które mają zdolność zdominowania innych. W UE państwami poważnymi, zdolnymi sprawować funkcje kierownicze są Niemcy, wspierane przez Francję. Niestety Polska należy do tej drugiej kategorii. Dlatego można jej powiedzieć brutalnie, gdy odważa się wyrazić swoje stanowisko bez pytania o zgodę, „Straciliście bardzo dobrą okazję, by siedzieć cicho”. Tymi słowami spostponował prezydent Francji Chirac nasz kraj i inne z naszego regionu.

Ścisłe przestrzeganie traktatu i unijnych reguł nie chroni przed brutalną odmową wydania, mimo okazania żetonu, nakrycia wierzchniego przez kierownika szatni i wysłuchania „Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi”. Podobnie Trybunał: i co nam zrobicie, że wydaliśmy negatywne orzeczenie w sprawie prawa, które nie istnieje u was?

Niestety dopóki będzie dyktat Niemiec w UE, będziemy mieli przechlapane. Niemcy nie będą tolerować podważania ich kierowniczej roli i dywersji w rodzaju Trójmorza. Nie wysadziły go jeszcze w powietrze, tak jak heksagonale, bo ma ono kryszę USA.

W latach 90. ubiegłego wieku powstało, z inicjatywy Włoch, porozumienie państw Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej, aby wypełnić lukę powstającą po rozpadzie bloku sowieckiego i przeciwstawić się hegemonii Niemiec. Niestety nie miało one amerykańskiego protektora. To przesądziło, że Berlin bez problemu nakłonił Słowenię i Chorwację do proklamowania niepodległości, co zapoczątkowało wojnę domową.

Rafał Zapadka

fot. Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register