Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Rozwojowy dryf

Województwo lubuskie rozwija się. Niestety zbyt wolno w porównaniu z ościennymi regionami naszego kraju. Pokazał to raport zaprezentowany przez marszałek Elżbietę Polak podczas ostatniej przed wakacjami, sesji sejmiku samorządowego.

Nadal mamy te same problemy, które ujawnił Paweł Zerka – ekspert z „Centrum Strategii Europejskiej, demos Europa” – w opracowaniu z 2014 roku, na temat dźwigni i hamulców rozwoju województwa lubuskiego. Naszą sytuację określił wtedy jako rozwojowy dryf.

Po upływie pięciu lat trudno się z tą diagnozą nie zgodzić. Mimo poważnego zastrzyku pieniędzy z Unii Europejskiej i tzw. wkładu własnego, nie jesteśmy w stanie rozwijać się samodzielnie – tak jak to potrafią ościenne województwa. Poprawiając infrastrukturę drogową i ciesząc się teoretycznie obfitością surowców (węgiel brunatny, miedź i srebro), dryfujemy nadal – ale rozwojowo.

Nie ma dużych inwestycji (są zapowiedzi), np. w sektorze wydobywczym. W turystyce brakuje inwestycji – choćby obcych – podnoszących standard bazy. Tak zwane misje zagraniczne z Urzędu Marszałkowskiego nie przyniosły w tej materii, oczekiwanych rezultatów. Innowacyjność województwa, jak była, tak i jest nadal niska. Nie da się temu zaprzeczyć mimo propagandowych fraz płynących z ust marszałek Elżbiety Polak – o zielonej krainie nowych technologii. A tych jest dramatycznie mało i mogą się pojawić przede wszystkim wraz z dużymi inwestycjami produkcyjnymi. Nie potrafimy również zaspokoić cywilizacyjnych aspiracji młodych lubuszan – masowo migrujących do większych ośrodków gospodarczych i kulturalnych. Ostatnio odnotowaliśmy w naszym województwie największy odpływ studentów w skali kraju. Jak by tego było mało, od wielu lat cztery lubuskie miasta: Nowa Sól, Żary, Żagań i Międzyrzecz znajdują się na mało chlubnej liście ośrodków zagrożonych wykluczeniem społecznym. Setki wsi nadal nie mają kanalizacji.

Wobec tych wyzwań, Urząd Marszałkowski i Zarząd Województwa Lubuskiego są intelektualnie niewydolne, nie mówiąc o niedostatku pieniędzy będących w dyspozycji samorządu. Zaległości i wyzwań cywilizacyjnych jest zbyt wiele aby poradzić sobie z nimi bez mocnego zaplecza eksperckiego i specjalnego planu rozwoju naszego regionu. To może się udać tylko w harmonijnej, wieloletniej współpracy pomiędzy rządem i samorządem naszego województwa.

Na tym tle, absolutorium udzielone marszałek Elżbiecie Polak, po smutnym (na ogół) raporcie o stanie województwa lubuskiego, niczego nie zmieni, co najwyżej poprawi samopoczucie osobom z jej politycznego środowiska. Ale dla większości lubuszan żadna z tego radość.

fot. Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register