Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Chadecki jak PSL

Polskie Stronnictwo Ludowe odkryło zalety chrześcijańskiej demokracji wtedy kiedy okazało się, że wspólne wypasy z ultralewicową Barbarą Nowacką i sezonowymi warzywami politycznymi: Leszkiem Millerem, Włodzimierzem Cimoszewiczem, Markiem Belką wywołały na polskiej wsi niemałą konfuzję. W tej sytuacji PSL-owcy musieli zrejterować z Koalicji Europejskiej i rozpoczęli odwrót w prawą stronę, na razie do politycznego centrum. Zawsze jednak mają zapas mocy aby dryfować bardziej na prawo. Ale tam poza Zjednoczoną Prawicą nie ma nikogo.

Napoleoński, wielki odwrót ludowców w stronę centrum (i perspektywa dalszego przemieszczania się na prawo), pozostawiła Platformę Obywatelską po lewej stronie krajowej sceny politycznej. To skojarzenie będzie silniejsze jeśli PO zdecyduje się na koalicję z Wiosną Roberta Biedronia i z Sojuszem Lewicy Demokratycznej Włodzimierza Czarzastego.

Powrót ludowców do ziemi, obiecanej przez Władysława Kosiniaka – Kamysza, może się okazać niezwykle trudny. Chadeckość PSL (formalnie zrzeszonego w chrześcijańskiej Europejskiej Partii Ludowej, w Parlamencie Europejskim), jest w Polsce sporą egzotyką. Rodzajem zaklęcia. Nie jest wcale pewne czy odmienianie chadeckości przez przypadki, automatycznie przywróci PSL-owi wyborców na wsi. Polityczne centrowanie bez Biedronia, Nowackiej i Czarzastego nie musi być wystarczającym wabikiem dla konserwatywnej (w większości) polskiej wsi. W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego wyborcy z tego środowiska dali wyraźny sygnał sympatii dla Zjednoczonej Prawicy.

fot. Facebook

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register