Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Larum grają

Pierwszy od 29 lat zrównoważony budżet (tzn. bez deficytu), zaprojektowany przez polski rząd, budzi werbalną niechęć polskiej opozycji. Tak bardzo zapędziła się w antylogikę – wyrażaną powiedzeniem „im gorzej tym lepiej” – że dobre wiadomości gospodarcze odbiera jako zagrożenie dla swoich partykularnych interesów.

Od 4 lat opozycyjni eksperci i tak zwani niezależni ekonomiści wróżą upadek budżetu z powodu rozwiniętych programów socjalnych Prawa i Sprawiedliwości. W ubiegłym roku wieszczyli znaczne spowolnienie gospodarcze w Europie, które miało mocno uderzyć w Polskę ale z tych kasandrycznych zapowiedzi niemal nic się nie spełniło. Rzeczywistość wygląda tak, że zakładany na ten rok deficyt budżetowy w wysokości 28 mld złotych, wynosi po półroczu zaledwie 5 miliardów. To skłoniło rząd do wyznaczenia sobie ambitnego celu przygotowania zrównoważonego budżetu na 2020 rok, wynoszącego po stronie dochodów 429,5 mld złotych i identycznej kwoty po stronie wydatków. Lwia część dochodów pochodzić będzie z podatku VAT. W tym roku zaplanowano z tego tytułu 186 mld złotych a w przyszłym roku prognoza dla podatku VAT wynosi 200 mld złotych. Na budżetowy sukces rządu pracuje m. in. przestrzeganie tzw. reguły wydatkowej, uszczelnianie VAT-u oraz dodatkowe dochody na poziomie 17 mld złotych z tytułu opłaty przekształceniowej za transfer pieniędzy z OFE na prywatne konta.

Przyszłoroczny budżet będący przez 29 lat niespełnionym marzeniem liberalnych ekonomistów jest konceptem nieliberalnego rządu, który radzi sobie lepiej z funduszami państwa niż jego poprzednicy. Skoro oni tego nie potrafili to w odruchu psychologicznego wyparcia własnej porażki, teraz snują w mediach opowieści, że rządowi Mateusza Morawieckiego też się nie powiedzie.

A jakie świadectwo wystawicie sobie, państwo liberalni ekonomiści, jeśli wbrew waszym wróżbom jednak się powiedzie?

 

fot. Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register