Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Suwerenność intelektualna. Pakt demokratyczny

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 26.10.19

Zainspirowany wyborną intelektualnie dyskusją słynnego tercetu filozofów polityki (Gawin, Cichocki, Karłowicz) promującą najnowszy, 11. już tom rocznika „Teologia Polityczna” postanowiłem i ja w miarę możliwości odnieść się do okładkowego – „Liberalizm – pęknięty fundament”.  I  wtedy zaglądając mi przez ramię, odezwał się mój pierwszy i najsurowszy bodaj „recenzent”, perswadując mi dość brutalnie ten zamiar. Już samym tytułem  pozbawiasz się części czytelników, którzy oczekują od cotygodniowych felietonów aktualności ilustrowanej bieżącymi wydarzeniami politycznymi i konkretami powiązanymi z ich kondycją, a i  ich przyszłością najbliższą. Tak brzmiała owa „diagnoza”, która zmusiła mnie do porzucenia (symbolicznego!) „Suwerenności intelektualnej”. Ale najnowszą „Teologię Polityczną” z pełną odpowiedzialnością polecam uwadze Państwa, przechodząc do (tu i teraz) „Paktu demokratycznego” (drugi tytuł).

Pakt ów zaproponował Klub Jagielloński zatroskany o stan naszego parlamentaryzmu. Można też podpisać stosowną obywatelską petycję. „Wyniki głosowania pokazują, że Polacy oczekują innej politycznej formuły niż totalna władza lub totalna opozycja” i „Wynik wyborów postawił liderów polskiej klasy politycznej przed swoistym republikańskim testem: dobro wspólne czy partykularne interesy?”- piszą m.in. pomysłodawcy.  I nawet jeśli troska o kształt i jakość naszego parlamentaryzmu  jest bliska i mnie, i mniemam większości z Państwa, to fachowe opinie politologów i socjologów, których o Pakt pytałem są jednoznaczne. A mówią o „naiwności” delikatnie rzecz ujmując oraz o czasie, w sensie spóźnienia. Tę ostatnią diagnozę podzielam chętnie, bowiem jak wielu apelowałem o roztropność tak w sprawie kandydatów jak i wyborów przed aktem elekcji.

Dziś już „mleko się rozlało” i zaczęły się wstępne harce! Zatem duża część naszych wybrańców niczego z owego Paktu nie zrozumie (z powodów intelektualnych braków), inni zaś wybrani według scenariusza Sławomira Neumanna (sic!) będą taką ścieżkę sukcesu wyborczego … eskalować. I to jest właśnie ich swoiście pojęta roztropność, i cokolwiek miałoby to znaczyć  i n t e r e s indywidualny i  zbiorowy z perspektywą ewentualnego sukcesu w przyszłości, czyli przejęcia władzy. Toteż i ja szans na ów szlachetny z założenia Pakt demokratyczny nie widzę. Niestety!

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register