Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Winny torcik

W Kazimierzu Dolnym, zobaczcie gdzie to jest, 16 i 17 listopada odbywał się Konwent Polskich Winiarzy. Przemysław Karwowski twórca i moderator Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu donosi na Facebooku, że pośród uczestniczących w konwencie przedstawicieli 46 winnic, lubuskie reprezentowało 14, dolnośląskie 7, lubelskie 6, podkarpackie 5, a małopolskie 3. Wśród zaprezentowanych do oceny 37 win, 14 pochodziło z lubuskich winnic, z dolnośląskich 8, z lubelskich 4, a podkarpackich 3.

Gratulując aktywności lubuskim winiarzom warto dostrzec i to, że zgodnie z tym co można znaleźć w internecie na 485 winnic w Polsce 47 znajduje się w Lubuskiem. Zatem 1/10 polskich winnic zlokalizowana jest w Lubuskiem. To daje naszemu regionowi trzecie miejsce za Małopolską (117 winnic) i Podkarpaciem (85 winnic). Ponieważ winnica winnicy nierówna, istnieje też statystyczny „torcik” dotyczący powierzchni winnic. W tym „torciku” łączna powierzchnia lubuskich winnic zajmuje prawie 23% całości powierzchni polskich winnic, co daje w kategorii łącznej powierzchni winnic krajowy prymat. Wyjaśnieniem tej różnicy w miejscach jest średnia powierzchnia winnic. O ile w Małopolsce to ok 0,9 hektara, to w Lubuskiem 2,7.

W kontekście statystyki widać lepiej potencjalne korzyści z winiarstwa dla regionu. Małopolska przodując w ilości tworzy wrażenie ilościowe, podczas kiedy Lubuskie idzie w kierunku jakości. Ilość dynamizuje ruch turystyczny, w którym można sobie o winiarstwie pogadać biegając od winnicy do winnicy. Lubuskie zaś wnosi do turystyki nie tylko opowieść, bardzo w turystyce ważną, ale także smak wina i to czego wino najbardziej potrzebuje, czyli spokój.

Sprowokowany przez Przemka Karwowskiego, statystyką Konwentu Polskich Winiarzy, chcę wygłosić laudację na cześć lubuskich winiarzy, z których wielu znam i nadzwyczajnie cenię, za wkład w promocję regionu. Laudacja niestety nie dotyczy samorządowych władz regionu, które niczego z tej winnej statystyki nie rozumieją i de facto psują winiarski wizerunek Lubuskiego. Władza chętnie lubuskie wino pije przy rozmaitych okazjach i wznosi entuzjastyczne toasty na cześć, ale w kwestii promowania wykazuje się wielkim dyletanctwem. I nie wiem czy wynika to z nieudaczności, z kompleksów, czy intelektualnego lenistwa, typowego dla władzy samorządowej w regionie.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register