Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Inteligencji żal. Myślenie a kombinowanie

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 07.12.19

Kategoria społeczna powiązana wszak z walorami indywidualnymi intelektem (myślenie spekulatywne), etyką jako rodzajem moralności opartej na wartościach i wiedzą na nieprzeciętnym poziomie, że o swoistych talentach nie wspomnę, to z grubsza zarys pojęcia inteligencja.

Sądząc jednakowoż po reakcjach na moje ubiegłotygodniowe dywagacje na temat „spolegliwego” (zdziwienie!?) „inteligenta” ( pojęciowe zamieszanie?), warto chyba jednak przytoczyć tu pominiętą poprzednio zgrabnie definicje słownikową: „Zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia oraz rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności zgodnie z intelektualną uczciwością”. A czynię to w imię zasad metodologicznych służących wszak wstępnemu uporządkowaniu pojęć kluczowych, bez których jakiekolwiek prawdziwe wnioski i konstatacje możliwe nie są. Ergo, cała robota , choćby publicystyczna nie tylko na nic, ale wręcz okazuje się służącą pogłębieniu semantycznego chaosu. Chaosu, w którym głównym celem jest relatywizacja mająca zgoła pragmatyczne cele.

W spolityzowanej do bólu układance z prostymi wszak hasłowymi dyrektywami: „Odebrać władzę”, „Utrzymać władzę” oddajemy głos skutecznym i cynicznym ćwierćinteligentom (spin doktorom), no w porywach pół – ,którzy wspomagani przez usłużne media tworzą tzw. główny nurt skutecznie zagłuszając jakąkolwiek mądrzejszą i uczciwszą refleksję o naszej współczesności (tu i teraz) głównie krajowej, choć przecież dalece nie tylko.

Czy zatem odróżnienie myślenia (intelektualna uczciwość!) od kombinowania, które wydaje się w naszych warunkach kluczowe, jest możliwe? Czy absolutyzowana do bólu, acz wybiórcza w istocie wolność słowa bez odpowiedzialności za nie nie jest niebezpiecznym anarchizującym miazmatem, prowadzącym do owego destrukcyjnego chaosu? Gdzie więc jesteś prawdziwa inteligencjo polska i czy jeszcze jesteś, choćby nawet w szczątkowej postaci?

Choć mam nadzieję, że siłę argumentów propaństwowych intelektualnie uczciwych wciąż jeszcze można przeciwstawić, korzystającej m.in. ze znanej manipulatorskiej techniki „przenoszenia autorytetów” (celebryci, aktorzy, literaci, naukowcy) kosmopolitycznej zideologizowanej i zidiociałej do cna hucpie! Choćby przez precyzyjne definiowanie pojęć podstawowych, w demokracji wszak kluczowych. A może i tu jestem zbytnim optymistą?

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register