Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Kukułcze jaja

Pewien przedsiębiorca z Wielkopolski wykorzystał puste hale po Zakładach Mięsnych w Przylepie na składowanie odpadów. Kiedy wydzierżawiał te hale wszyscy byli szczęśliwi. Właściciel hal, starosta, który się podpisał pod stosownym papierem, wójt gminy, w której dogorywały budynki po byłym kombinacie mięsnym, zbudowanym nam przez Szwedów w ramach budowania II Polski. Polska wkroczyła na dumna drogę urynkowienia wszystkiego i liczyła się tylko kasa. Zaś po wstąpieniu do UE, kiedy nasze granice stanęły otworem dla wszystkiego co pochodziło z Zachodu, każdy kto wzmacniał gospodarkę sprowadzaniem czegokolwiek z krajów dawnej Unii, zasługiwał na miano rynkowego super bohatera

Ów przedsiębiorca, w myśl panującego w Polsce trendu trzepania kasiory na chama, dzierżawił w Wielkopolsce kilka a może kilkanaście obiektów. Po miastach i wioskach, bo był kreatywny i niesiony falą rynkowego liberalizmu. Zaniosła go ona nawet w stolicy gospodarczej kraju – Poznania. I jak to z prawdziwymi biznesmenami bywa, postanowił zracjonalizować koszty, co sprowadzało się do wzięcia kasy i zniknięcia. I w ten dosyć banalny sposób gmina wiejska Zielona Góra została z kukułczym jajem.

Kiedy wmawiano mieszkańcom miasta Zielona Góra korzyści z przyłączenia gminy wiejskiej, nikt o tym jaju się nie zająknął. Miejscy urzędnicy sumujący słupki finansowych korzyści nie uwzględnili w saldzie beczek z niekomfortową zawartością, a prezydent miasta, będący twarzą gminnego mariażu, we wianie otrzymał zwycięstwo wyborcze i owe beczki.

Beczki sobie stały i rdzewiały, no bo taka ich uroda. Kiedy zaczęły przeciekać, zrobił się rwetes. Że smród, że bomba ekologiczna i takie tam ekologiczne dyrdymały. No i stanęło na tym, że trzeba będzie sięgnąć do budżetowej kieszeni po większą kasę. Mowa o milionach. Z ostatnich plotek wynika, że miasto, chce te cieknące beczki podrzucić władzy marszałkowskiej. Tyle faktów pora na wnioski.

Zabawa w kapitalizm gminnych włodarzy przypomina kąpiel w basenie w którym zadomowiły się piranie. Samorządowcy niefrasobliwie podpisują papiery, plotą o gospodarce, kumplują się z egzotycznymi przedsiębiorcami, mało świadomi konsekwencji swoich decyzji. Potem udają niewinnych. Koszty tej niewinności ponosimy my, czyli równie niefrasobliwi wyborcy.

I tu pora na pointę. Przedsiębiorcę od kukułczego jaja dopadła jednak kasta strażników konstytucji i postawiła tego dzielnego rekina biznesu przed sądem. W Poznaniu. A ten z całą surowością wymierzył mu karę 40 tys. złotych grzywny i jakiś drobny areszt. Tego roku . Na wiosnę.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register