Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Świąteczna opowieść

Sama koncepcja syna Boga nie była nowatorska. Ale myśl o tym, że człowiek staje się Bogiem, już taką była. I zdarzyło się, że mężczyzna o spotykanym w Izraelu imieniu Jezus mocno wpłynął na dzieje ludzkości.

Jako chłopiec uczęszczał do synagogi i studiował Torę, ale urzekły go również nauki wędrownego kaznodziei, Jana Chrzciciela od którego przyjął chrzest w rzece Jordan i został jego uczniem. To właśnie Jan rozpoznał w Jezusie baranka bożego i pchnął go na drogę ku nieśmiertelności. Uczniowie Jezusa rozpoznali w nim Mesjasza i ponieśli jego nauki do syryjskich, greckich i rzymskich pogan.

W ten sposób jeden z apokaliptycznych odłamów judaizmu wyewoluował po kilku wiekach w wielką religię, która już pod koniec epoki antycznej ogarnęła ówczesną rzymską Europę, duże obszary Afryki i Azji aż po Chiny. Wielkość Chrystusa polega na tym, że zmienił prawo swoich koczowniczych azjatyckich przodków w rewolucyjną (w owych czasach), koncepcję miłosierdzia. Jak zauważył przenikliwie wielki historiozof Matila Ghyka „Osobistym wkładem Jezusa jego darem dla świata była miłość”. Miłość do ludzi i szerzej – jako światło pokoju. Jego siłę docenili również buddyści. W kaszmirskiej pieśni znanej jako „Kamacz”, Chrystus jest określony „jaśniejszym od Słońca i Księżyca”.

Ludzkość łaknie miłości, światła w ciemnościach i pokoju. Dlatego nadal do nas przemawia dramat życia i śmierci bożego syna z północnej Galilei.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register