Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Polexit – „pałka” i „gorący kartofel”

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 31. 01.20

O korzyściach naszego wstąpienia do Unii Europejskiej zapisano już tony papieru (pozostając przy oldschoolowej, symbolicznej poetyce), zatem powtarzanie po raz kolejny tych konkretnych argumentów mija się z celem. Jeśli celem jest poważny i odpowiedzialny dyskurs oparty o rzetelne dane i pogłębione analizy. Warto przy okazji zauważyć, że rozmowy o UE zawierają zwykle  poważny ładunek emocjonalny (zabobonny) od zarania. Mało kto zauważył (- ał)  np., że podział na euroentuzjastów i eurosceptyków był z gruntu zmanipulowany i intelektualnie chybiony. Odsyłam zatem do definicji pojęć entuzjasta (emocje) i sceptyk (niewiara?), żeby zauważyć, że już na wstępie zabrakło miejsca na kalkulacje (spekulacje?) ekonomiczne i polityczne zdrowe rozumowe i rozsądkowe. I nawet jeśli na końcu tej swoistej drogi w 2004. roku był zero-jedynkowy zgoła plebiscyt, to jednak poważna grupa Rodaków (racjonalistów?) została pozbawiona głosu.

Natomiast  zdroworozsądkowe zdanie, że powinniśmy zostać w UE dotąd, dokąd nam się będzie to opłacało, do dziś ” szuka” tak swego autora jak zwolenników. Tym bardziej, że  dzisiejszy stan dyskusji na temat UE znowu wszedł w fazę zmitologizowanych do cna oskarżeń, podejrzeń i namiętnych deklaracji. Opozycja totalna dość nonszalancko, ale namiętnie oskarża rządzących o dążenie do Polexitu, używając tego hasła jako wygodnej „pałki”. Zaś obóz rządzący traktuje go jak „gorący kartofel” ,wobec znanej z sondaży opinii Rodaków. Pojawił sie nawet (o zgrozo!) pomysł, „pachnący” słusznie minioną epoką, zapisania przynależności do UE w Konstytucji RP.

Oczywiście pola do tej postpolitycznej „nawalanki” dostarcza owa powszechna (sondażowa!) akceptacja Rodaków dla UE, bodaj najwyższa w Europie. I tak jakakolwiek poważna, rzetelna i odpowiedzialna dyskusja o Polexicie jest ex definitione… niemożliwa. Stąd warto przy całej „palecie” różnic między RP i Wielką Brytanią śledzić , o przyczynach nie zapominając, skutki Brexitu. A`propos, czy to nie Otto von Bismark mawiał, że tylko idiota uczy się na błędach własnych?

fot.Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register