Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Nobel… na zachętę ?

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 10. 02.20

Tez o kryzysie wartości, zaniku hierarchii i proporcji, braku autorytetów czy deficycie powagi PT Czytelnikom poważnej publicystyki (również na zachod 24.pl) specjalnie udowadniać nie trzeba. Również uproszczona nieco teza, że świat zwariował i zmierza ku samozagładzie, miała i ma wszak rożne niejednoznaczne wymiary. Osobliwie zaś w tzw. świecie medialnym, alternatywnym poniekąd, gdzie prawdopodobieństwo fake newsów zbliża się niebezpiecznie do wartości 100%. 

Pamiętacie Państwo zapewne znaczące sceny z komediowego, Barejowego „Misia”, który nota bene jeśli chodzi o poziom obserwacji, refleksji, a i sugestii ideowej pospołu może dziś śmiało konkurować z poważnymi opracowaniami naukowymi socjologów czy psychologów społecznych. Słowa te kieruję m.in. do tych „naiwnych”, którym się wydawało, że absurdy i inne PRL – owskie idiotyzmy są immanentną cechą owego dziwacznego ustroju i po jego „obaleniu” znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Otóż to. Np. scena w Pałacu Kultury i Nauki (dawniej im. Józefa Wisarionowicza Stalina), który nota bene wciąż straszy w centrum stolicy. Oto  Pan Dygnitarz „prosi” prezesa Ochódzkiego o puchar dla wnuczka „za wybitne osiągnięcia sportowe”. Prezes, oczywiście skwapliwie godzi się na „prośbę”, ale dopytuje o dyscyplinę sportu jaką uprawia ów wnuczek. Nic nie uprawia – brzmi odpowiedź – to tak na zachętę. 

Otóż przypominam tę scenę w zawiązku z informacją o kandydaturze niejakiej Grety Thunberg, niezrównoważonej psychicznie 17-latki upozowanej na obrażone dziecko do…  nagrody Nobla. I nawet jeśli ów Nobel pokojowy już po wielokroć został skompromitowany przez swoich laureatów (np. Obama) podobnie jak Nobel literacki (Jelinek, Fo) to wciąż w tym coraz „głupszym” świecie stanowi jakiś drobny wyznacznik idei swego fundatora. Przyjmując zatem ową kandydaturę bez zdziwienia, czy protestu, niejako wpisujemy się w nurt pewnej groteski i kpiny, który wokół tego „dziwactwa” trwa od dłuższego czasu. A na koniec scenka charakterystyczna i uniwersalna poniekąd, z dysonansem zdroworozsądkowym zgoła. Duża, elegancka i reprezentacyjna sala, atmosfera powagi, na sali wybitni znawcy i naukowe autorytety z całego świata, obok politycy i dyplomaci najwyższych szczebli, a na mównicy nastolatka upozowana na dziecko, strojąc groźne miny raczy audytorium komunałami (czytanymi!!!), podlanymi obficie ideologicznym sosem. Uff! Czyli świat zwariował?!

PS. A jeśli i tego Państwu mało, to proszę przypomnieć sobie list „naszej” europosłanki do Grety ze skargą na … arcybiskupa Jędraszewskiego!

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register