Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Dobre intencje?

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 15. 02. 20

Kontakt z rzetelną wiedzą, ale i z rzeczywistością w wypadku publicysty wydaje się być sprawą elementarną zgoła. Wśród różnych sposobów jego utrzymania jest i taki, który można określić jako kontakt z Czytelnikami ( Słuchaczami), nawet jeśli doświadczenie podpowiada w tej materii pewną metodologiczną ostrożność. Otóż, po moim ostatnim, kpiarskim nieco (przyznaję) felietonie na temat noblowskiej kandydatury Grety Thunberg zadzwonił Słuchacz (Czytelnik). Sądząc po głosie i sposobie wysławiania się osoba doświadczona, kulturalna , z (hmm..) dobrymi intencjami, acz naiwna nieco.

Oczywiście uwagi tego pana dotyczyły tak osoby panny Grety, jak i problemów globalnych, ale też postawy jaką można wobec nich zająć „tu i teraz” czyli „co robić z globalnym ociepleniem i takąż degeneracją środowiska naturalnego etc.”. Niemniej wywód Czytelnika sprowadzał się w gruncie rzeczy do tego, że ja w felietonie „czepiałem się” (to najbrutalniejsze słowo z ust mojego rozmówcy!) szwedzkiej nastolatki, która wszak ma dobre intencje i walczy tam gdzie wielu dorosłym zabrakło odwagi lub chęci. Zatem wysłuchawszy uwag owego pana poprosiłem Go o cierpliwość, bowiem postanowiłem odpowiedzieć Mu pisemnie, felietonowo.

Rzecz bowiem wydaje się nie tylko istotna, ale też charakterystyczna dość. Charakterystyczny, przytoczony przeze mnie obrazek szwedzkiej 17-latki „pouczającej” wybitnych naukowców i specjalistów oraz polityków i dyplomatów najwyższego szczebla jest… kpiną z wiedzy, nauki, doświadczenia, a i inteligencji widzów owego show nie wyłączając. Stopień manipulacji i zideologizowanej propagandy w tej materii był od dawna i jest trudny do przecenienia, a każda wymuszona tym decyzja ma przecież jakieś skutki, również finansowe. Trywialnie rzecz ujmując ktoś traci, a ktoś zyskuje, a chodzi o kwoty gigantyczne.

Przy okazji warto przypomnieć ,że wpływ Człowieka (w sensie najogólniejszym) ma sławetne „globalne ocieplenie klimatu” oblicza się (naukowo!) w promillach, a ekshibicjonistyczny idiotyzm propozycji pseudoekologów w tej materii (mniej dzieci, mniej krów, mniej mięsa etc.) wręcz poraża. Co innego zaś zdroworozsądkowa zgoła dbałość o czystość atmosfery, wód i ogólnie rzecz ujmując środowiska naturalnego. Ale do tego nie są potrzebne występy (show!) upozowanej na złe, skrzywdzone dziecko, szwedzkiej pannicy pełne wszak komunałów i zideologizowanych tez. Natomiast sprytne pomieszanie tych dwóch problemów sprawia, że ludzie autentycznie zatroskani, pełni dobrej woli i dobrych intencji stają się mimo woli sprzymierzeńcami i zakładnikami szaleńców i manipulatorów.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register