Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

„Zemsta” Fredry

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 28. 03. 20

Mam przekonanie graniczące z pewnością, że macie Państwo „po dziurki w nosie” tematów najogólniej rzecz ujmując  okołopandemicznych, podobnie zresztą jak stricte politycznych. Oczywiście informacji w tej materii medyczno-technicznych oraz administracyjnych nigdy dość i nie należy ich lekceważyć. Toteż chcę dziś zwrócić Państwa uwagę na problemy z kulturą, a osobliwie sztuką teatralną choćby ze względu na Międzynarodowy Dzień Teatru (przypadał wczoraj!), który przeszedł całkiem bez echa, co w związku z … było zrozumiałe, choć nie mniej smutne.

Cóż muszę sie przyznać w tym momencie, że alternatywa (wyłączająca?) w powiedzeniu: „Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy”- jest mi z gruntu obca, nawet przy poszanowaniu  hierarchii ważności. Przy okazji zaś politycznego „cyrku”, jaki urządzili nam ostatnio przy Wiejskiej „nasi wybrańcy” proponuję nie łączyć  w jakikolwiek sposób z politycznym teatrum. Tych durniów i pajaców pospołu wybierają, bowiem nasi rodacy – dowcipnisie, polityczni analfabeci właśnie dlatego, że tacy oni (do cna niepoważni!) są. Czyli koło się zamyka, a my czyli cała reszta ów cyrk finansujemy obficie, zaś owo pajacowanie przynosi im właśnie bez jakiegokolwiek wysiłku i pracy… reelekcję. Cóż, żelazna logika chciałoby się rzec. Ergo, można było się tego cyrku spodziewać(?)

Zatem a’ propos rodaków, a i sztuki teatralnej arcypolskiej, czyli „Zemsty”, bezwzględnie najczęściej granej u nas refleksyjnej komedii wszechczasów. Nota bene nie mam nic przeciwko tym, którzy dzisiejszy tytuł felietonu odczytali wprost, bez cudzysłowu, oddając tym samym hołd geniuszowi Aleksandra hrabiego Fredry, również w warstwie językowej. Rzecz obiecuję rozwinąć w kolejnych felietonach zgrabnie omijając tematy tak zdrowotne, jak polityczne. Teraz więc proponuję kilka zaledwie wątków do rozwinięcia w niedalekiej przyszłości. „Zemsta” jest bowiem lekturą w VII klasie i stąd np. pytanie mojego wnuczka, którą dostępną realizację sztuki obejrzeć? Otóż to! W poniedziałkowym Teatrze Telewizji Redbad  Klynstra – Komarnicki zmierzył się z tą lekturą i choć „odczytał Fredrę klasycznie, a aktorzy mu w tym specjalnie nie przeszkadzali” (to zgrabna opinia znaleziona w Necie), to zabrakło tam choćby sławetnego i klasycznego „mówienia Fredrą”. Natomiast w ramach swoistych „didaskaliów” warto też kilka zdań poświęcić reżyserowi (już za tydzień). Swego czasu „Zemstę” zekranizował też sam Andrzej Wajda i …  poniósł sromotna klęskę. Wyszedł mu bowiem ni to spektakl, ni to film, czym raczej wnikliwych obserwatorów swej dziwacznej artystycznej kariery nie zaskoczył.

 Zatem felietonowy plan na najbliższe tygodnie mamy z grubsza nakreślony. Środowisko teatralno – filmowe, odwaga Klynstry, kariera Wajdy z „honorowym Oscarem”  w tle, „mówienie Fredrą”, aktorzy i celebryci oraz sztuka a entertainment (czyli rozrywka). Już od przyszłego tygodnia, w ramach swoistej kwarantanny od „politycznych wirusów”.

fot. Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register