Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Jedenasta teza o Feuerbachu

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 20.12.20

Zbliża się koniec 2020. roku i nawet jeśli ktoś, jak ja uważa, że zmiana daty jest li tylko tradycyjnie ugruntowaną konwencją z główną rolą księgowych (bilanse!), to warto tu i teraz poczynić również pewne podsumowania, a osobliwie remanenty, nawet drobne.

Otóż nigdy nie narzekałem na czytelnicze reakcje, a nawet bardzo je sobie ceniłem i cenię. Ostatnio pewien czytelnik zwrócił mi uwagę, że niesłusznie (sic!) jednakowo potraktowałem Jaruzelskiego i Kiszczaka, bowiem ten drugi został prawomocnie skazany „za stan wojenny”. Rzeczywiście, nieco upraszczając (felietonowo) sprawę, nie odnotowałem owych „2. lat w zawieszeniu” (o tempora, o mores!). To przecież oczywista kpina ze… sprawiedliwości, tym bardziej, że w procesie o „sprawstwo kierownicze” (rozkaz strzelania z ostrej amunicji do górników) w sprawie komunistycznej zbrodni w kopalni „Wujek” w 1981 r. Kiszczaka uniewinniono, a świadkiem koronnym (?) obrony w tym procesie był nie kto inny, jak Michnik (?).

A' propos to „organ Michnika” w błyskawicznym tempie dziś tracący czytelników i wpływy usiłuje jeszcze a to lansować wulgarną Lempart, a to namawiać do dechrystianizacji Bożego Narodzenia m. in. profanując wizerunek Matki Bożej, a to lansować ideę „wolnych mediów” pod niemieckim kapitałem, wespół z RPO, tworząc przy tym atmosferę „bajora aksjologicznego” etc.

I tu warto przywołać ową „11 tezę o Feuerbachu” mówiącą o tym, że „filozofowie nie powinni tylko opisywać i interpretować świata, ale go zmieniać „(!). Teza wprawdzie (ponoć szatański podszept Engelsa), odnosiła się bezpośrednio do nauki i w/g wielu była początkiem końca humanistyki jako takiej, ale z powodzeniem można ją zastosować w skrzywionej wizji i misji mediów. Efekty np. 30. lat formacji Gazety Wyborczej widzimy dziś m.in. na ulicach, przed świątyniami, ale i w tzw. opinii publicznej na temat nadchodzących Świąt (?)… Wiem, wiem, większość tych ulicznych wulgarnych aktywistów ma motywacje dość proste i prostackie, ma skonkretyzowaną nienawiść i sympatie, ale nie ma poglądów i wiedzy. Co wszak dotyczy również od dawna formacji europejskich „pożytecznych idiotów „, wszelkiej maści neostalinowców i neomarksistów. To może jednak brawa dla naszych „Europejczyków polskiego pochodzenia”, że są „po linii i na bazie”?

A teraz sensacja! Otóż, po raz pierwszy (a mam nadzieję, że ostatni) zgadzam się z Moniką Olejnik. Ta, onegdaj zapytana o poglądy polityczne odpowiedziała jasno, cytuję z pamięci: „Doświadczony dziennikarz, który twierdzi, że nie ma poglądów politycznych jest, albo zwykłym durniem, albo cynicznym kłamcą”. A' propos, przy okazji odnotowuję z niejaką przyjemnością miniesej prof. Łukasza Młyńczyka na Zachod24. Z przyjemnością tym większą, że sam podobną (w ogólnych zarysach) wiedzę „kładłem do głów” absolwentów filologii polskiej (spec. medialna) przez naście lat. Łącznie z cytowaniem modnego wciąż Pierre’a Bourdieu, dowodzeniem że właściciel kształtuje linię programową medium, a niezależność dziennikarska to konstrukcja skomplikowana i teoretyczna zgoła, i że zawsze w takim przypadku należy dopytać „od czego?”, etc. Polecam więc lekturę całego wykładu profesora.

Jako że następny felieton już po Bożym Narodzeniu, błogosławionych Świąt Państwu życzę

Tekst: Andrzej Pierzchała

fot. Pixabay

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://www.zachod24.pl/10060/10060/" order_type="social" title_text="Skomentuj przez Facebooka" title_text_color="#385898" title_text_font_size="24" title_text_font_famely="Open Sans" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="9" ]
You don't have permission to register