Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Ekshibicjonizm i wojeryzm

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 27. 12. 20

Socjologia kultury, a osobliwie psychologia społeczna dość dawno już skonstatowały zgodnie, że tzw. kultura masowa (niższa?) obficie czerpała i czerpie z podręcznikowo opisanych zaburzeń, które pozwoliłem sobie wyeksponować w tytule felietonu. Tworząc przy tym idealny mechanizm zwany eufemistycznie zgoła, sprzężeniem zwrotnym.

I nawet jeśli ów mechanizm można dostrzec „gołym okiem” np. w różnego rodzaju programach telewizyjnych, nie tylko wszak komercyjnych (to są często licencje) powodujących (sic!) masową oglądalność, to przecież warto choć na moment mu się przyjrzeć. Tym bardziej, że i publiczne obnażanie się i podglądactwo, to zachowania patologiczne w gruncie rzeczy stare jak świat i dość precyzyjnie opisane, jako się rzekło w podręcznikach psychiatrii, a ich upowszechnianie przez mass media rozumiane najszerzej ma wielorakie konsekwencje, w tym również społeczne i polityczne w najróżniejszym wymiarze.

A skoro mowa o mediach to zjawiska typu „enterteinment” czy „infotainment” czy też powszechna dziś bezwstydna tabloidyzacja mediów wszelakich, odnotowane w literaturze przedmiotu dziesiątki lat temu, u nas zaowocowały chaosem na skalę niespotykaną w tzw. cywilizowanym świecie. A już namiętna obrona niezwykłych „osiągnięć III RP” w tej materii (znanych?) wobec np. nieznanych jeszcze w szczegółach planów nowego państwowego właściciela Polska Press świadczy tylko o tym, że tworzącym owo „bajoro aksjologiczne” (copy right by o. Jacek Salij) puściły nerwy i opadły maski.

Choć poetyka felietonu nie sprzyja zanadto precyzji rozważań, to przecież obłędny wyścig o oglądalność, popularność, klikalność, czytelnictwo, słuchalność i Bóg wie jeszcze jak nazwać ową „masowość” ma obok wymiaru pekuniarnego popularnie zwanego „kasą”( i to grubą), również wymiar społeczny, kulturowy i polityczny. W konsekwencji zaś wyścig o najgłupszą polityczną i celebrycką pospołu (medialną) i absurdalną wypowiedź np. w dyskursie politycznym może przyprawić poważnych odbiorców zarówno o zawrót głowy, jak i o mdłości. A dylemat czy wynika ona (wypowiedź) z naturalnej głupoty czy opłacalnego (sic!) cynizmu delikwenta ( – tki) wydaje się drugorzędny.

Nota bene warto i tu przypomnieć, iż rzeczone sprzężenie zwrotne ma w politycznych wyborach swoją nielichą demokratyczną tradycję. Podobnie rzecz się ma z tzw. fake newsami, które np. na twitterze „rozchodzą się” ponoć 6 x szybciej niż… prawda! O prawdzie zaś pisze interesująco na naszej radiowej stronie kolega Krzysztof Chmielnik. Polecam zatem ów tekst jako znakomite uzupełnienie powyższego.

 

Tekst: Andrzej Pierzchała

Fot. Pixabay

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://www.zachod24.pl/10074/10074/" order_type="social" title_text="Skomentuj przez Facebooka" title_text_color="#385898" title_text_font_size="24" title_text_font_famely="Open Sans" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="9" ]
You don't have permission to register