Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Kasa misiu, kasa…

Wejście w politykę, choćby tę samorządową sprawia, że sposób postrzegania świata przez delikwenta lub delikwentkę zmienia się, bardzo często, o przysłowiowe 180 stopni. Po wygranych wyborach, w patologicznym systemie myślenia i wartości wybrańca ludu, otwiera się bowiem prawdziwe eldorado, kraina ozłoconej szczęśliwości do której – a jakże – dostęp ma tylko on i jego ziomkowie. A gdy delikwent okrzepnie (czytaj: poukłada dobrze prywatne deale), szybko uznaje, że to co ugrał na publicznej posadzie, staje się jego własnością, którą może dowolnie dysponować. I wtedy, niestety, zaczyna się problem…

Sytuację, gdy publiczne posady szybko stały się łupem dla wąskiej grupy cwaniaków, obserwujemy właśnie w Świebodzinie i Koninie. Oto bowiem nowy burmistrz (poprzedni rządził Świebodzinem ponad 20 lat), nikomu nic nie mówiąc, postanowił wykorzystać swoje koneksje w samorządzie konińskim i kilka miesięcy temu został członkiem dwóch rad nadzorczych samorządowych spółek w tym mieście. I być może nie byłoby z tym w ogóle problemu, bo przecież burmistrz posiada odpowiednie kwalifikacje do zasiadania w radach nadzorczych, gdyby nie fakt, że osoby, które wsadziły burmistrza Świebodzina na intratne posady w radach nadzorczych, dostały takie same prezenty od burmistrza Świebodzina, w podległych mu publicznych spółkach.

Okazuje się nawet, że burmistrz Tomasz Sielicki był tak hojny, że oprócz tego, iż desygnował do rad nadzorczych swoich miejskich spółek prezydenta i wiceprezydenta Konina, to wspaniałomyślnie dał również przysłowiową „miche” partnerce wiceprezydenta Konina, jednocześnie wiceprzewodniczącej rady miasta Poznania.

W ten sposób w Świebodzinie narodził się oligarchiczny, prywatny układ na publicznym majątku jego mieszkańców. Ktoś powie: o co chodzi, przecież trzeba zatrudniać fachowców…

Pewnie, że trzeba. Sęk w tym, że dziwnym trafem ci „fachowcy” zostali swoistymi fachowcami, gdy przytrafiła im się okazja do zarobienia na publicznym majątku, a posadę załatwił kumpel. Teraz gdy gorący kartofel zaczął dojrzewać, a nawet ciut gnije, odsłonił fakty. I sprawa wygląda na przysłowiowy skok na kasę i branie garściami ile się tylko da. Można zadać pytanie, czy samorząd świebodziński ma coś wymiernego z zatrudnienia w radach nadzorczych samorządowców z Konina i Poznania? Nie. Nic. Kompletne zero… Ma za to prywatnie burmistrz Świebodzina. I na tym właśnie polega ten patologiczny układ. Państwu samorządowcom „popieprzyło” się publiczne z prywatą.

Oprócz tego, że wspomnianą ekipę łączą wzajemnie udostępniane posady samorządowe, łączy coś jeszcze. Wszyscy albo startowali w wyborach z list, bądź są członkami Platformy Obywatelskiej, lub, jak burmistrz Świebodzina sympatyzują z ludźmi należącymi do tej trupy.

Na koniec garść anegdot. Oto nieżyjący już trener piłkarski Janusz Wójcik, gdy dostawał nową robotę w Emiratach Arabskich, pytany o powód zmiany miejsca pracy powiedział wprost: „kasa misiu kasa”. Jakże to proste i trywialne – skomentuje ktoś patrzący z boku. I pewnie będzie miał rację, bo żadnej finezji językowej w takim stwierdzeniu nie ma. Podobnie jak w zachowaniu samorządowców ze Świebodzina i Konina.

Ale bohaterom tego tekstu polecam też cytat z filmu „Rejs” Marka Piwowskiego: „No i panie, kto za to płaci? Pan płaci, pani płaci, my płacimy. To są nasze pieniądze proszę pana. Społeczeństwo.” – dla przypomnienia, mówił to inżynier Mamoń.

Społeczeństwo Konina i Świebodzina też płaci. Samorządowcom i ich kolegom, za ich wspólną prywatę.

I wspólną „michę”.

TEKST: Daniel Sawicki

fot. Pixabay

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.
You don't have permission to register