Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Amnezja, czyli niepamięć

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 17.01.21

O zjawisku amnezji, również tej zbiorowej w parze z pamięcią lub też pamięcią zbiorową, napisano już całe tysiące, a może nawet setki tysięcy poważnych rozpraw naukowych, a publicystycznych, o wiele, wiele więcej. Jeśli więc zdecydowałem się dziś do tej elementarnej wszak wiedzy z psychologii i psychologii społecznej pospołu, odwołać to… Przypomnę tylko, że zarówno niepamięć jak i jej przeciwieństwo mogą pełnić funkcje konstruktywne jak i dekonstruktywne (bez fałszywych ideologicznie skojarzeń!), w szczególności zaś w wymiarze społecznym. Nie muszę dodawać, że wszelkie manipulacje, również polityczne, społeczne a osobliwie i medialne odwołujące się sprytnie do technik z repertuaru tzw. inżynierii społecznej z tego społecznego stanu amnezji korzystają „pełnymi garściami” i… trudno mieć do nich pretensje.

Jeśli więc kierować jakiekolwiek w tej materii pretensje to raczej do społecznej gnuśności i niechęci do rzetelnej wiedzy, sprzyjającej lub też wręcz zbudowanej na owej amnezji właśnie. Podobne pretensje, choć tu mamy do czynienia z zagęszczeniem przeróżnych mechanizmów i interesów ( co przypomniała u nas ostatnio kwestia własności mediów) można i trzeba kierować do wszystkich bytów funkcjonujących w medialnej rzeczywistości. Na szczęście dość nieoczekiwanie, ale za to zdecydowanie pożegnaliśmy się z neoliberalnym mitem tzw. „mediów społecznościowych” jako przestrzeni wolności i niczym nieograniczonej suwerenności, również osobistej. Choć przecież sygnałów dotąd było co niemiara, o których w mojej publicystycznej działalności wspominałem po wielokroć („gorzka satysfakcja”?). Za to „na agendzie” (przepraszam za słowo) pojawiła się kwestia suwerenności cyfrowej w wymiarze globalnym, państwowym ale też indywidualnym.

Wracając zaś do amnezji, ale i pamięci, przypominam sobie badania amerykańskich psychologów sprzed nieomal pół wieku, bo to była wtedy światowa, naukowa ekstraklasa. A dotyczyły one m.in. zapamiętywania tekstów zgodnych i niezgodnych z poglądami badanych. Wnioski z tych badań zakrojonych na ogromną (amerykańską!) skalę były wszak jednoznaczne. Teksty zgodne z ich poglądami badani zapamiętywali zdecydowanie lepiej. Jeśli zatem mamy dziś do czynienia np. z polityczno – medialną hucpą np. dotyczącą byłego prezydenta Gdańska, który zginął tragicznie z rąk szaleńca, to jest ona obliczona zarówno na amnezję jej odbiorców, jak i na bezkrytyczne, selektywne zapamiętywanie owych treści, oraz wspomnianą wcześniej społeczną gnuśność, choć przecież dalece nie tylko. Każdy (sic!) myślący obywatel może bez przeszkód zapoznać się w tej materii… z faktami. Np. prezydenckie mieszkania (7!), trudne do policzenia konta bankowe, prokuratorskie śledztwo w tej sprawie, rola żony Magdaleny (dziś eurodeputowanej), brata Piotra (dziś posła), zaniedbań „nietykalnej” Owsiakowej Orkiestry, etc, etc. Cóż, „tym gorzej dla faktów” chciałoby się rzec, gdyby nie kilka spraw w tle tej hucpy, które decydują o naszym losie tu i teraz. Ale o tym już za tydzień.

Tekst: Andrzej Pierzchała

Fot. Pixabay

 

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://www.zachod24.pl/10147/10147/" order_type="social" title_text="Skomentuj przez Facebooka" title_text_color="#385898" title_text_font_size="24" title_text_font_famely="Open Sans" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="9" ]
You don't have permission to register