Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Pernambuko*. Komu, ile i za co?”

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 24.01.21

Mając pełną świadomość „kwadratury koła” jaką stanowi wartość pekuniarna pracy (stanowisk i funkcji również), a osobliwie pewna hierarchia, którą tworzą porównania czynione też w liczbach bezwzględnych, zdecydowałem się dziś na taką oto refleksję z niejaką premedytacją.

Tym bardziej, że w kontekście np. samorządności nabiera ona sensu szczególnego. Konstatacja bowiem, że przez ostatnie 30 lat (III RP) nie dopracowaliśmy się jakowegoś w miarę spójnego systemu (sprawiedliwego?) wynagrodzeń, bo chyba nawet nikt poważnie nie próbował, nie jest nadmiernie oryginalna. Za to wokół tego istotnego problemu wyceny pracy narosło wiele różnych nieporozumień i mitów, ale też chwytów niezbyt uczciwych w gruncie rzeczy. Do najprostszych wszak należy np. podawanie swoich dochodów netto, a innych brutto. Albo żale domagających się współczucia wszelkiej maści celebrytów i chałturników zarabiających krocie (+ ZAiKS) na… niskie po latach emerytury, kiedy przez lata płacili oni minimalny (albo wcale) ZUS.

A jeśli nie boicie się Państwo towarzyskiej awantury, to spróbujcie w zawodowo zróżnicowanym towarzystwie rzucić hasło sprawiedliwych (godnych?) zarobków. I nawet jeśli najprostszą formą uniknięcia owej awantury jest odmowa udziału w takim niechybnym sporze, to zawsze znajdzie się domorosły sofista, który potraktuje tę sprawę w/g zasady: ja pracuję za dużo (ciężko, odpowiedzialnie etc.) a zarabiam za mało, a on odwrotnie. Ponoć aktualnie (pandemicznie!) hitem są utyskiwania niezbyt uczciwych przedsiębiorców, którzy notorycznie zaniżali swoje zyski unikając ich opodatkowania, a dziś w/g tych zaniżanych zysków otrzymują państwową pomoc. Ale to też przykład niezbyt charakterystyczny przecież.

Tak czy owak np. wynagrodzenia samorządowców, a osobliwie samorządowych radnych też nie mają oparcia w jakowymś parytecie skuteczności czy też sukcesów, a szczególnie dbania o interesy mieszkańców czyli nasze. Pytania o kwalifikacje delikwentów czyli „wybrańców” i to zarówno intelektualne jak etyczne, ale też fachowe w ogóle nie są wszak na miejscu. Pozostaje jedynie np. kontrola (sic!) racjonalności wydatkowania publicznych czyli naszych „środków finansowych” mówiąc urzędniczym żargonem, ale też reprezentowania interesów obywateli. I tu pojawiają się przysłowiowe „schody”, bowiem śmiem twierdzić, że takowa kontrola w samorządach de facto nie istnieje, ponieważ między bajki należy włożyć sprawozdania RJO, które de jure zawierają jedynie wyniki arytmetyczne, a nic nie mówią np. o racjonalności owych wydatków. A siła kontrolna lokalnych mediów też nie budzi nadmiernego zaufania. Natomiast „wyczyny” władz samorządowych stolicy (złodziejska reprywatyzacja!), Gdańska („układ gdański”), ale też Poznania, Wrocławia i Krakowa, będące odzwierciedleniem totalnej ogólnopolskiej polityki opozycyjnej, każą spojrzeć na wychwalaną po niebiosa samorządność podszytą ideą separatyzmu, już z zasłużoną nieufnością.

Czy wobec tego Lubuszanie, gorzowianie, zielonogórzanie, nowosolanie czy strzelczanie powinni spać spokojnie, wiedząc, że złożyli swój los w odpowiednie ręce? A kto to powiedział, że „kontrola jest najwyższą formą zaufania”?

*nie chodzi bynajmniej o piękny brazylijski stan, a o perfidną grę wymyśloną przez pisarza Janusza Głowackiego („Rose Cafe”), w formule „zmiana reguł podczas gry”.

 

Tekst Andrzej Pierzchała

Fot. Pixabay

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://www.zachod24.pl/10171/10171/" order_type="social" title_text="Skomentuj przez Facebooka" title_text_color="#385898" title_text_font_size="24" title_text_font_famely="Open Sans" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="9" ]
You don't have permission to register