Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Śmierdzący problem Platformy

Głośno ostatnio na naszych łamach o gminie Świebodzin. I niestety nie są to pozytywne informacje dla mieszkańców, a raczej, jak komentują co niektórzy, opisujące ocieranie się o „polityczną gangsterkę”.

Nie nasza to jednak wina, że w samorządzie świebodzińskim od pewnego czasu dzieją się rzeczy, jak na standardy naszego regionu, dość niekonwencjonalne.

Tym razem burmistrz Świebodzina chce zafundować swoim mieszkańcom nie lada atrakcję, która z pewnością poszerzy walory turystyczne gminy. Chodzi bowiem o spalarnię śmieci, która według planów miałaby zostać usytuowana nieopodal miejscowości Jeziory.

Gdy sprawa wyszła na jaw zrobiło się oczywiście gorąco, bo nikt nie chce mieć w swoim domu unoszącego się w powietrzu smrodu spalanych śmieci. I sam smród to dopiero początek kłopotów, bo większym problemem, po pewnym czasie, mogą okazać się sprawy zdrowotne.

Cała sprawa już ostro śmierdzi. Najbardziej wkurzyli się mieszkańcy, którzy od razu podjęli temat i zaczęli podejrzewać, że ktoś chce zrobić biznes sprowadzając do Świebodzina jakąś szemraną firmę zajmującą się spalaniem śmieci. A te jak wiadomo, bardzo często trafiają do Polski z Niemiec. Wniosek nasunął się już więc sam i, ni mniej ni więcej, brzmi w wielkim skrócie tak: niemieckie śmieci będą zatruwały polskie rodziny…

A na coś takiego raczej nikt z mieszkańców zgody nie wyrazi.

Cała sprawa mogła przybrać zgoła odmienny charakter, ale problem w tym, że burmistrz rozpoczął proces tworzenia spalarni od końca, czyli od sejmiku lubuskiego. Kilka dni temu sprawa stanęła na komisji gospodarki i jak udało nam się dowiedzieć, bardzo podzieliła radnych Platformy, których część wspiera burmistrza Świebodzina. Temat jest trudny, ale właśnie od załatwiania takich „trudnych” spraw burmistrz Świebodzina ma radnego sejmiku Sebastiana Ciemnoczołowskiego, który, przypomnijmy, dzięki burmistrzowi Świebodzina kasuje co miesiąc niezłą sumkę z racji zasiadania w jednej z rad nadzorczych tamtejszych miejskich spółek.

Śmierdzący temat śmieci może jednak położyć na łopatki sejmikowy układ, który i tak wisi na przysłowiowym włosku. Przez świebodzińskie śmieci, zrobiło się gorąco do tego stopnia, że podczas zakulisowych rozmów, jeden radnych z Gorzowa będących na „nie” dla spalarni, postawił sprawę na przysłowiowym ostrzu noża. Po tłuczeniu do głowy przez zwolenników, że cała sprawa jest dla dobra społeczności, a spalarnia będzie bardziej ekologiczna niż życie kurczaka zagrodowego, padła jednak sugestia, że za chwile klub rządzącej w regionie partii może zmniejszyć się o kolejne dwie osoby. Ten argument okazał się nie do zbicia. Nic tak bowiem nie łączy, jak możliwość utraty stołków.

Ale co ciekawe, część polityków Platformy wykazuje się w tej sprawie wrażliwości społeczną, którą śmiało można przyrównać do wrażliwości walca drogowego. To zadziwiająca postawa. Oczywiście biznes jaki wszędzie robi się na śmieciach to jedno, ale straty zdrowotne jaki ponoszą z tego tytułu ludzie mieszkający nieopodal takich miejsc, są nie do przeliczenia.

Postawa burmistrza, który zaczął uzgodnienia od sejmiku nie przeprowadzając żadnych konsultacji społecznych jest wręcz porażająca. Albo jest to typowe lekceważenie mieszkańców, albo sprawy z tajemniczym inwestorem zaszły już tak daleko, że postawienie spalarni śmieci odbędzie się mimo spodziewanych protestów społecznych.

Jednak w obu przypadkach będzie to ogromna porażka…

Daniel Sawicki

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.
You don't have permission to register