Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Rozmyślania nad rzeką

Życie jak rzeka w chińskim porzekadle przynosi z prądem nie tylko trupy naszych wrogów, ale obiekty równie wstrząsające i wyprowadzające z błogostanu, o który w covidowej rzeczywistości tak trudno. Kontynuując powyższą metaforę, chcę się pochwalić, że jako porzekadłowy obserwator siadłem, nie całkiem bezinteresownie, nad wartkim strumieniem lubuskiej sejmikowej debaty o osiągnięciach zarządu. Chwalę się, bo to zajęcie wykraczające doznaniami daleko poza zdolności przetrwania osoby niewprawionej w obserwacji tego rodzaju zjawisk homosferycznych.
 
Nad sejmikową homosferą, szczególnie nad sektorem ponowocześnie obywatelskim powiewają transparenty z hasłami o konstytucji i konstytucyjnym porządku, a także gromko stamtąd rozbrzmiewa chóralne skandowanie o tym co na transparentach. Jak rozumiem, że łatwiej o konstytucji skandować, jak to co się skanduje rozumieć, nie mówiąc już o samej konstytucji. Rozumiem także i to, że jak centrala każe, to partyjne doły muszą. Bez dyskutowania nad sensem poleceń. Jednak to, że ja i sporo innych osób to rozumie, nie oznacza, że wszyscy muszą. W kwestii rozumienia świata na szczęście panuje pluralizm i można bez krępacji być, albo mądrym albo głupim.
 
Tym niemniej wrażliwość na rozumienie konstytucji stała się impulsem, który jak szok elektryczny z defibrylatora reanimował konstytucyjne dylematy, skryte pod sejmikową pragmatyką, trzymania opozycji za pysk. I w temacie ocena działalności bieżącej zarządu województwa do głosu doszedł imperatyw ładu konstytucyjnego. Wyrwał się co prawda przypadkowo jak filip (czyli zając) z konopi, ale już po chwili był szarżującym bykiem. A wszystko zaczęło się od pytania o przygotowanie do negocjacji z rządem w kwestii kasy dla Lubuskiego. Na co urzędująca władza, pochwaliła się, że ma świetną i na dokładkę tanią promocję, i że rozmawia z w tej sprawie z senatorem Tyszkiewiczem i marszałkiem Grodzkim, zwanym złośliwie, choć nie bez racji, Kopertnikiem. Ale to widać nie zadowoliło pytających, bo w ripoście na tę autopochwalną tyradę, ze strony opozycji sejmikowej padła sugestia, że warto rozmawiać w tej sprawie jednak z rządem mimo, że to trudna sztuka.
 
Ale kiedy sugestia powyższa przeszła do frazy, że nie warto Pani Marszałek odgrywać roli Joanny d’Arc, na arenę wkroczył poseł Sługocki i podpalił stos zdaniem o pięknym różnieniu się, po czym przeszedł do douczania pisowskiej sejmikowej szarańczy, w kwestii kultury dialogu. Na to, już nie wiem kto, przytoczył wiekopomną wypowiedź Pani Marszałek, że ona władzy pisowskiej w Warszawie dla pozyskania kasy dla Lubuskiego kłaniać się nie będzie. Ale zamiast zachwytu, wywołało to pytanie o konkrety sukcesów na polu walki z rządem. I tu nieoczekiwanie padł niczym 10 tonowy kloc betonu argument. A droga S3? Na obrońcach Pani Marszałek ów argument, zrobił takie wrażenie, że zapomnieli wspomnieć o całej liście licznych sukcesów, których autorami jest rządząca regionem władza. Szczęśliwie czujnością wykazał się radny Marcinkiewicz z Gorzowa, który wystrzelił niczym salwa z Katiuszy, że Lubuski Urząd Marszałkowski jest najlepszym urzędem samorządu wojewódzkiego w Polsce.

W tym momencie naszła mnie refleksja, że pora wrócić do błogostanu. Czego i Państwu życzę. A rzeka życia niech sobie płynie niosąc każdemu, coś ciekawego. A najlepiej trupy wrogów.
 
Tekst: Krzysztof Chmielnik
fot. Pixabay
 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://www.zachod24.pl/10276/rozmyslania-nad-rzeka/" order_type="social" title_text="Skomentuj przez Facebooka" title_text_color="#385898" title_text_font_size="24" title_text_font_famely="Open Sans" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="9" ]
You don't have permission to register