Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Pachnąca (nie)prawda

I właśnie mamy kolosalny problem z prawdą, a konkretnie nowe ustalenia w sprawie okoliczności katastrofy smoleńskiej. Przy okazji odsłania się funkcja prawdy w naszej politycznej rzeczywistości. Wypada zatem wrócić do Feliksa Konecznego, niedocenianego polskiego historiozofa. Niedocenianego właśnie z powodu prawdy, niewygodnej zresztą. Sklasyfikował on różne cywilizacje, dokonał ich egzegezy i porównał je wg różnych kryteriów, a jednym z nich jest prawda.

Polska należy do cywilizacji łacińskiej, w której dążenie do prawdy jest jednym jej celów. Cywilizacja łacińska ma za fundament rzymskie prawo i rzymski katolicyzm. Z tych fundamentów wyrasta tak społeczny obyczaj jak i społeczne instytucje, w tym rzecz jasna i państwo. Prawda w naszej cywilizacji jest dobrem publicznym i ma wyższość nad wieloma innymi, wtórnymi do niej wartościami społecznymi i politycznymi.

W cywilizacji turańskiej, do której należy bez wątpienia Rosja, a po części Stany Zjednoczone, prawda służy umacnianiu władzy, która w Rosji jest skoncentrowana bardziej personalnie jak w USA. Stąd tajne archiwa, które jeśli się wykorzystuje, to do siania zamętu. Sprawa Katyńska w Rosji ma swój odpowiednik w zamachu na Kennedy’ego, czy WTC w bliższych nam czasach. Prawda znana jest jedynie wybranym. Reszta jest od prawdy odcięta, karmiona kłamstwem.

W cywilizacji bizantyńskiej, której emanacją są współczesne Niemcy i sterowana przez nie UE, prawdę używa się dla wzmocnienia państwa jako wartości nadrzędnej lub jak w przypadku UE do wzmocnienia instytucji. Jeśli prawda może im zaszkodzić, jest zwalczana i utajniana. W efekcie w obu tych odmiennych od łacińskiej cywilizacjach, na randze zyskuje kłamstwo, jako ważny czynnik umacniający władzę. Prawda w tej sytuacji jest reglamentowana jako zagrożenie bytu. Chowana w teczkach.

Według Konecznego, cywilizacje się nie mieszają, a zwalczają. Kwestia prawdy to jasno pokazuje. Bo albo prawda, albo fałsz. Sprawa zbrodni Katyńskiej jasno pokazuje, że Niemcy prawdę wykorzystali, aby skłócić aliantów. Sowieci najpierw kłamali, a kiedy nie dało się kłamać, to na spółkę z Anglią i Amerykanami ją utajnili. Utajnili w interesie wojennego sojuszu. Rosjanie zresztą materiały katyńskiej zbrodni pieczętują nadal jako ściśle tajne. Podobnie jak Anglicy materiały dotyczące śmierci generała Sikorskiego w Gibraltarze (A może w Aleksandrii?). Współczesne ataki na KK, są oczywistym aktem zwalczania tradycji łacińskiej w Europie, przez jej cywilizacyjnych konkurentów. W tej walce manipulowanie prawdą jest pożytecznym narzędziem, a niszczenie prawdy celem.

W tym cywilizacyjnym kontekście prawda o zamachu w Smoleńsku, wyłożona na stół, zgodnie z duchem „prawda nas wyzwoli” może spotkać się z cichym dyplomatycznym potępieniem, bo naruszająca jakieś mniej lub bardziej jawne interesy. Pragmatyka polityczna nakazuje wziąć pod uwagę skutki prawdy o Tupolewie 154, jakie wywrze na nasze relacje z ważnymi dla nas międzynarodowymi partnerami. Bo, kolokwialnie rzecz formułując, dowalenie Rosji, może skutkować rykoszetem w nasze relacje z państwami dla których prawda nie ma żadnej pozytywnej wartości. Smród jaki się po światowym politycznym salonie rozniesie, może okazać się czynnikiem zniechęcającym do Polski, jako kraju awanturniczego i „niczego” nie rozumiejącego ze skomplikowanej układanki interesów elit światowych.

A ponieważ Polska nie należy do światowej elity politycznej, warto hamować imperatyw ogłaszania światu naszej prawdy i odczekać na dobry moment, aby wpasować się w polityczne trendy tak, aby ta prawda działała na naszą korzyść.

 

Tekst: Krzysztof Chmielnik

fot. Pixabay

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://www.zachod24.pl/10550/10550/" order_type="social" title_text="Skomentuj przez Facebooka" title_text_color="#385898" title_text_font_size="24" title_text_font_famely="Open Sans" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="9" ]
You don't have permission to register