Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Collegium Intermarium. Wolny Uniwersytet Europy Środkowej

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 3. 08. 21

 

O kryzysie nauki o wymiarze globalnym, europejskim i oczywiście krajowym, osobliwie zaś w humanistyce, napisano już wiele znaczących opracowań. Warto wspomnieć choćby dzieło prof. Grzegorza Kucharczyka „Katedra i uniwersytet” omawiane również przeze mnie po wielokroć przy różnych okazjach. Tematyka bowiem kryzysu w rodzimej humanistyce, ale też w naukach prawnych i społecznych niezależnie od ich klasyfikacji, wydaje się być problemem zasadniczym zarówno w kontekście teraźniejszości jak i przyszłości, których ważną częścią są  przecież edukacja i nauka pospołu. Ten wątek trzeba wszak przywołać jako część i podstawę fundamentalnych dziś reform ministra, profesora Przemysława Czarnka.

 Nie sposób również pominąć tu skandalicznych wydarzeń na naszych uniwersytetach, gdzie współcześni młodzi „hunwejbini” przy wsparciu lewacko-genderowego lobby naukowców usiłowało (wedle niezapomnianych stalinowskich wzorów) ukarać wielu profesorów za… konserwatywne poglądy. Historie „walki” prof. prof. Budzyńskiej, Nalaskowskiego i Polaka,  zarówno o dobre imię, jak i o akademicką wolność, nawet jeśli niezbyt nagłośnione to przecież charakterystyczne nad wyraz. Jednocześnie harce o ideologicznej proweniencji takich tuzów intelektu i wiedzy a' rebour jak panie Płatek, Iwasiów czy Środa, oraz panów w osobach Sadurskiego, Hartmana, Krzemińskiego czy Jażdżewskiego to równie charakterystyczny rys tego akademickiego kryzysu.

 Powstanie zatem Collegium Intermarium w tej sytuacji trudno określić celniej niż przełom i nowa jakość związana z nową przestrzenią wolności i ładu w nauce o wymiarze międzynarodowym.”Collegium Intermarium powstało bowiem jako odpowiedź na kryzys życia akademickiego. W czasach, gdy niknie poczucie porządku, celu i sensu, nasza uczelnia ma stały punkt odniesienia – niezmienne idee Prawdy, Dobra i Piękna. Kiedy coraz mniej jest miejsca dla wolnej debaty akademickiej, Collegium jest przestrzenią dla naukowców i studentów, którzy nie boją się stawiać poważnych pytań. Podejmowanie odważnych wyzwań jest nie tylko prawem, ale obowiązkiem każdego, kto współtworzy wspólnotę uczelni. Gdy kształcenie staje się masowe, jednowymiarowe i odtwórcze, przypominamy, że celem edukacji jest zawsze integralny rozwój człowieka. W realiach uniwersytetu jego warunkiem jest bezpośrednia współpraca mistrza i ucznia. Collegium łączy elity państw Międzymorza, których narody przez dziesięciolecia były pozbawione możliwości, by tworzyć własne instytucje akademickie. Jest nie tylko przestrzenią rozmowy o kulturze i różnorodności tradycji naszego regionu – ale przede wszystkim o współpracy naukowej, społecznej i gospodarczej dzisiaj i w przyszłości. Nasza uczelnia stanowi też przystań dla wszystkich tych, którzy poszukując wolności i ładu nie boją się nawiązywać do dorobku poprzednich pokoleń, w tym źródeł naszej cywilizacji – rzymskiego prawa, greckiego  umiłowania prawdy i żywego dziedzictwa chrześcijaństwa”

Tyle zatem na początek tytułem wprowadzenia, bowiem mogę solennie obiecać Państwu głębokie, wielokrotne i wszechstronne zainteresowanie tym niezwykłym projektem.

tekst: Andrzej Pierzchała
foto: Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.
You don't have permission to register