Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Przeżyć to sam

turystyka wszechmożliwości

W trzech wakacyjnych felietonach opisałem istotę trzech najważniejszych procesów, które są gwarancją udanego urlopu. Wspomniałem o szczerości względem samego siebie w kontekście darowanego nam wolnego czasu, sztuce odcinania się od wszystkiego co może nam ten czas zakłócić i wreszcie podążaniu za marzeniem, bo przecież każdy z nas ma swoje Fidżi, które chciałby zobaczyć. Każdy z aspektów ma ogromne znaczenie dla jakości naszej strefy urlopowej, która choć krótka oddziałuje na nasze życie w decydujący sposób. Od tego bowiem jak i gdzie wypoczniemy zależy nasza kondycja jako pracownika, samopoczucie jako człowieka i siła sprawcza jako jednostki w rodzinie. Jest jednak jeszcze coś, czym chciałbym się podzielić. 

Turystyka dzięki postępowi technologicznemu, co znacznie skróciło czas podróżowania, i bogaceniu się społeczeństw stała się jedną z najważniejszych form spędzania wolnego czasu zyskując w XXI wieku bodaj najwyższy współczynnik dynamiki rozwoju. Ilość jej rodzajów, podspecyfikacji jest oczywiście pochodną ludzkich umysłów i preferencji, ale to właśnie obecnym techniczno-ekonomicznym możliwościom ludzkości zawdzięcza skalę ich realizacji. 

Właściwie turystycznie można wszystko. Tyle tylko, że to wszystko, ten nieograniczony skarbiec wyzwolonych z człowieka sposobów na wyjątkowe wczasy nie gwarantuje, że po „spożytym” urlopie wrócimy do codzienności z poczuciem wyjątkowości, magicznym uniesieniem podobnym odkrywcom z czasów wielkich odkryć geograficznych, spełnieniem znanym z opowieści znanych ze szklanego ekranu. Czy jest coś, co tę wyjątkowość uniesioną w spełnieniach może nam podarować? Są takie gwaranta? Żeby odpowiedzieć sobie na te pytania potrzeba nam najpierw zastanowić się nad szlakiem turystycznym naszego życia, choćby od początku jego ścieżki, i uzmysłowić co nas na tym szlaku najbardziej dotknęło zapadając w pamięć na zawsze?

 

z racji emocji

Nie raz słuchałem opowieści z dawnych lat: o przejściu z Karpacza do Szklarskiej Poręby w 11 godzin przez Czarcią Ambonę, o szczycie Olimpu tonącym w zachodzącym słońcu z balkonu prywatnej kwatery w Katerini, o zbłądzeniu w mrokach komunistycznej Czechosłowacji i szczęśliwym noclegu w góralskiej chacie pod Żyliną, o podróży autokarem z człowiekiem w luku bagażowym, o kąpieli w plosach Dunajca, o florenckich wieczorach w zapachu świeżo skrojonych pomidorów, o morwach prosto z drzewa w bałkańskiej wioseczce u podnóża cudów… słuchałem.

Wszystkie te i inne opowieści zdobne są w unikalność czasu, miejsca i okoliczności, zupełnie w tej materii od siebie różne, często diametralnie, ale wszystkie one mają jeden wspólny mianownik. Każda z nich stała się zapamiętana dzięki emocjom, które tym chwilom towarzyszyły lub je wywołały. Emocja jest kluczem do zrozumienia i pojęcia, co stanowi serce turystyki? Turystyka emocji byłaby najbardziej dochodową z jej rodzajów, gdyby emocje można było sprzedawać. Szczęśliwie dla nas operatorzy turystyczni mogą nam zapewnić praktycznie nieograniczoną liczbę atrakcji, ale nie są w stanie zapewnić nam przeżyć. Tego musimy poszukać sobie sami. To jest nasze zadanie i choć dość ambitne, to warte rozwiązania, bo na końcu życia człowiek nie myśli o tym gdzie był i co zwiedził, a co przeżył. 

Dlatego wybierając się na urlop warto przypilnować tego, by miejscem, czasem i okolicznościami stworzyć sobie możliwości przeżywania chwil, które z racji swoich emocji, stając się dzięki nim niepowtarzalnymi zapadną nam w pamięć i uczynią nie tylko spełnionymi turystami, ale i lepszymi ludźmi.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.
You don't have permission to register