Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

„Kto sieje wiatr… „, czyli o tolerancji represywnej raz jeszcze

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 14.09. 19

Teza, że ci wszyscy, którzy szermują namiętnie oskarżeniami o „mowę nienawiści” i tym podobne „myślozbrodnie” sami skłonni są do nietolerancji (a’ rebours) a nawet pospolitego hejtu (cokolwiek miałoby to znaczyć) nie jest ani nowa, ani nadmiernie oryginalna. Ktoś niedawno zwrócił mi uwagę, że pan, który usiłował rozpętać (żałosną w gruncie rzeczy opartą na niewiedzy i złej woli) akcję pod hasłem „dość mowy nienawiści w Radiu Zachód” sam został skazany przez sąd za hejt w sieci. Sprawa nie byłaby warta mojej uwagi, ani tym bardziej Państwa (czyli felietonu), bowiem dotyczy polityka ( samorządowca?) w najlepszym wypadku czwartej kategorii, gdyby nie … „tolerancja represywna” właśnie.

Onegdaj użyłem już tego pojęcia z pogranicza filozofii, ideologii, obyczaju i polityki poniekąd, ale obiecałem Państwu  wrócić do niego, źródłowo zgoła. Rzecz bowiem w tym, że pojęcie to pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku, a jego twórcą i propagatorem był socjolog i filozoficzny hochsztapler Herbert Marcuse (Frankfurcka Szkoła Krytyczna), ideolog zachodnich ruchów kontestatorskich, kontrkulturowych i lewicowych tego czasu. Dziś zaś większość tego typu lewicowych czy też lewackich działaczy, ale i pojedynczych publicystów zachodnich zaczadzonych owymi ideologiami świadomie lub nie,  stosuje się do tych założeń bez żenady.

A oto autorskie tezy samego Marcuse’ go na temat tolerancji represywnej (wyzwalającej) –        „Wyzwalająca tolerancja oznaczałaby zatem nietolerancję wobec prawicy i tolerancję dla ruchów lewicowych. Jeśli chodzi o zakres tej tolerancji i nietolerancji, musiałaby się ona rozciągnąć zarówno na płaszczyznę działania, jak i też dyskusji i propagandy, na słowa i czyny…Brak tolerancji dla ruchów reakcyjnych, zanim jeszcze staną się one aktywne, nietolerancja skierowana również przeciw myśleniu, poglądom i słowom (przede wszystkim nietolerancja wobec konserwatystów i politycznej prawicy) – te antydemokratyczne wyobrażenia odpowiadają faktycznemu rozwojowi demokratycznego społeczeństwa, które zniszczyło podstawy dla powszechnej tolerancji”*  Wszystko jasne (?), o żadnym pluralizmie mowy być nie może. Casus prof. Aleksandra Nalaskowskiego, który wszak wart jest odrębnego felietonu to kolejny przykład „tolerancji opresywnej” w działaniu. A do rektora UMK doniosła na Profesora toruńska posłanka byłej (nomen omen) Nowoczesnej. „Dość dyktatury kobiet!”

* tłum. Ewa Płomińska-Krawiec

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register