Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Ideowy czy ideologiczny? Roztropny*

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 09. 11. 19

Tytułowe pojęcia pozornie podobne, a nawet często potocznie tożsame, u podstaw różnią się jednakowoż zasadniczo. Ideowy bowiem to: „oddany, wierny jakiejś idei, walczący bezinteresownie o jej realizację „, ideologiczny zaś to: „odnoszący się do ideologii czyli wspólnoty poglądów, u podstaw której tkwi świadome dążenie do realizacji interesu klasowego lub grupowego”

Filozofowie z kolei twierdzą ponad wszelką wątpliwość, że życie (czyli egzystencja) indywidualna i grupowa, w sensie najszerszym było jest i będzie skomplikowane. I nawet jeśli antropolodzy kultury upraszczająco konstatują, że historia cywilizacji ludzkiej (sic!) jest w gruncie rzeczy historią ułatwiania sobie życia przez człowieka, to przecież „roztropność” właśnie podpowiada aby z tymi uproszczeniami nie przesadzać. Na końcu bowiem takiego procesu zawsze czai się ów koniecznościowy, acz dychotomiczny zgoła wybór ubrany w przeróżne dylematy od „tak lub nie”, po „za lub przeciw”. Rzecz w tym, że tak jak „tertium non datur” czyli prawo wyłączonego środka towarzyszy nam praktycznie od starożytności, tak sytuacje bezalternatywne „w przyrodzie” raczej nie występują.

Zatem aktualna lista ważnych i wartych  komentarza zdarzeń i problemów, zawierać może dowolną ich liczbę, ale przede wszystkim są to: Nowy (stary) rząd (nadzieja). Narodowe Święto Niepodległości (duma manifestowana), Mur Berliński (symboliczno – historyczna irytacja), ale  też samorządowa samowolka (mądrość po szkodzie?), „feminatywy” (językowy obłęd?), nominacja konserwatysty dra Bernatowicza na szefa CSW Zamek Ujazdowski (lewacki skowyt), czy „Zimowe Święto”(kulturowa agresja), lub też „Szymon Hołownia na prezydenta” (żart). A wszystko to „utaplane (oczywiście) w ideologicznym sosie”. Choć w tym ostatnim przypadku radziłbym zamiast TVN – owskiego  katocelebryty od razu wystawić dużo lepszą „w te klocki”… Jachirę (i wszystko jasne), po cóż taka ekwilibrystyka i krępacja?

*Pojęcie „roztropny” po wielokroć występuje np. w tekstach biblijnych, ale też jest składową najstarszej bodaj definicji polityki : ” Roztropna troska o dobro wspólne”

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register