Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Strach przed ociepleniem

Walka z ocieplaniem się klimatu już teraz oznacza mniej wolnego rynku i coraz więcej interwencjonizmu państwowego. Państwa poprzez system prawny stały się kluczowym regulatorem gospodarki – coraz mniej liberalnej. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest kolejny etap wzrostu znaczenia merytokracji (różnej maści ekspertów), kosztem wybieranych demokratycznie przez społeczeństwo: posłów, senatorów, deputowanych, etc. W skali Unii Europejskiej oznaczać to będzie wkrótce, lawinowy spadek rangi narodowych parlamentów, wzmożenie europejskiej legislacji i nadawanie nadzwyczajnej roli raportom ekspertów – nie pochodzących jak wiadomo z powszechnego wyboru.

Czy jesteśmy gotowi na tak drastyczne zmiany w otoczeniu gospodarczym i politycznym? Zwłaszcza, że nie wszyscy przedstawiciele świata nauki są przekonani o tym, że za wzrost temperatur w wielu częściach globu odpowiada przede wszystkim emisja CO2. Ich poglądy są jednak deprecjonowane przez polityczny i naukowy mainstream.

Przy dużo mniejszej emisji CO2 niż dzisiaj, dochodziło już wielokrotnie w historii ludzkości do wzrostu temperatur, w wielu częściach kuli ziemskiej. Dziś skuta lodem Grenlandia (nazwa oznacza zielony ląd) była we wczesnym średniowieczu ciepłą krainą. Bywało również odwrotnie. Kilkaset lat temu, można było z Polski przejechać do Szwecji saniami przez skuty lodem Bałtyk. Później temperatura znów mocno wzrosła.

Nad aktywnością Słońca, zmianami prądów morskich i biegunów Ziemi – czyli nad naturą – nie panuje żadna nauka uniwersytecka ani najgłośniejsi eksperci.
Najwyraźniej potrzebujemy więcej refleksji żeby to zrozumieć.

fot.Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register